Bílkoviny jsou vhodné při hubnutí. Příliš moc jich ale škodí

Vepřové maso

Pokud jste si četli něco o zdravé stravě a hubnutí, pravděpodobně jste si vyslechli chválu na bílkoviny. Tato makroživina je vhodným doplňkem stravy při hubnutí, protože nám pomůže zůstat na cestě. A tak můžete získat dojem, že čím více bílkovin sníte, tím lépe. Bohužel to není pravda. Existují studie, které prokazují, že velký příjem bílkovin škodí.

Bílkoviny v doporučeném množství

Doporučené množství bílkovin není příliš jednoduché určit, protože bude záviset na tom, jestli jste žena nebo muž, jak moc jste aktivní apod. Velmi obecné pravidlo zní, že bílkoviny by měly tvořit až 35 % vašeho denního příjmů kalorií. I toto může být poměrně složité splnit. Proto se nejčastěji řídíme tím, že bychom měli zkonzumovat 0,8 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti (osoba o hmotnosti 70 kg by tedy za den měla sníst 56 g bílkovin). Pokud sportujete, může být příjem bílkovin o něco vyšší.

Bolest žaludku

Foto: Pixabay

Bílkoviny ve velkém množství

Větší množství bílkovin jí i lidé, kteří následují určitou dietu. V ohrožení jsou ti, kteří se stravují na základě keto (ketodenní, nízkosacharidové, low-carb) diety nebo paleo diety. V rámci těchto diet jíte velké množství masa či proteinových doplňků. Pokud budete pravidelně jíst víc bílkovin, než je vhodné, můžete zaznamenat některé z následujících potíží:

  • Zápach z úst – jedná se též o jeden z vedlejších účinků keto diety. Tělo v této fázi vstupuje do stavu zvaném ketóza, při kterém se jako primární zdroj energie používají tuky namísto sacharidů. Možná už jste slyšeli pojem „ketodech“.
  • Dehydratace – při konzumace většího množství bílkovin musí ledviny pracovat mnohem tvrději. Ke své práci potřebují vodu. Pokud tedy nezvýšíte příjem tekutin, můžete se potýkat s dehydratací.
  • Zažívací potíže – příliš mnoho bílkovin může způsobit takové potíže, jako je zácpa, průjem či plynatost.
  • Velké množství kalorií – tělo přeměňuje bílkoviny na tuk, takže je důležité jíst jen tolik kalorií, kolik vaše tělo potřebuje. Jinak bude výsledkem přibírání na váze.
  • Zpěněná moč – tzv. „bublinkové močení“ je důvodem okamžitě navštívit lékaře. Příliš mnoho pěny v moči může být známkou poškození ledvin.
  • Problémy s ledvinami – ledviny musí více pracovat, což může způsobit jejich poškození.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/can-you-eat-too-much-protein/?_gl=1*134evz9*_ga*NjEzMzExMTQyLjE3MDQ5OTg5MDY.*_ga_HWJ092SPKP*MTcwNDk5ODkwNS4xLjAuMTcwNDk5ODkwNi4wLjAuMA..

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045293/

Foto: Pixabay