Běhání v zimě: Ano, nebo ne?

Běhání

Ve chvíli, kdy spadne teplota pod bod mrazu, začne se vždy řešit, do kolika stupňů se dá běhat a od kolika stupňů už je radši lepší ven vůbec nechodit. Případně se řeší, co si při běhání v zimě obléct a obout. O tom, zda se dá běhat i v zimě a jaké hlavní zásady platí při běhání v zimě, se dozvíte v dnešním článku.

Běhání v zimě, ano nebo raději ne?

Dokud nespadnout teploty pod mínus 20 stupňů, dá se venku klidně běhat. V takto nízkých teplotách platí, že bys měl běžec obléci, tak aby mu nebyla zima jen, co překročí práh domu, ale zároveň pociťoval mírný chlad.  V těchto zimních teplotách je třeba oblečení na běhání důmyslně vrstvit. První vrstvou by mělo být funkční tričko s dlouhým rukávem a rolákem.  Druhou vrstvou je teplá a funkční mikina a vrstvou třetí bunda na běhání a kalhoty na běhání.  Při teplotách pod -15 stupňů se doporučuje ještě nultá nebo čtvrtá vrstva. To znamená funkční tričko bez rukávů nebo péřová vesta.  Na ruce samozřejmě rukavice, na hlavu čepici a pod ni tunel, který ochrání krk i obličej. Důležité jsou i vysoce kvalitní boty na běhání.

Nezapomínejte pít

V zimě běžci i lyžaři občas zapomínají dodržovat pitný režim. Myslí si, že když se nepotí, nemusejí tedy ani pít. I když se pocitově nepotíte, vodu ztrácíte. Stačí si všimnout těch zmrazků kolem očí a úst, které se z vlhkosti ve vašem dechu kouzlí mráz.  Je třeba si tedy opatřit malou termosku na čaj či jiný teplý nápoj. Ale pozor na alkohol. I když to láká, nápoj mějte bez alkoholu. Alkohol roztahuje póry a zrychluje únik tepla z těla a tím pádem i tekutin.

Neustále se pohybujte

Pokud absolvujete v zimě venku intenzivní trénink, naplánujte si jej jen na tak dlouho, dokud vydržíte být v neustálém pohybu.  Na přestávky při běhu zapomeňte a raději zařazujte meziklus. Snažte se neběhat ani příliš daleko od domova. Když dojdou síly, ať nezůstanete někde mrznout.  A co po běhu? Ještě více než na podzim nebo na jaře, platí v zimě to, že ihned po běhu byste měli zamířit do sprchy a hned potom se převléknout do suchého oblečení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.