Antikoncepční a spermicidní gel není totéž

Obvykle se při slově antikoncepce objeví dva tábory: ten první vyznává hormony, ten druhý pak starý dobrý kondom. Ovšem v šedé zóně mezi nimi se objevuje i spousta dalších více nebo méně spolehlivých metod. Jednou z nich jsou i antikoncepční a spermicidní gely.

Kondomy jsou se svojí 99% účinností nejspolehlivějším prostředkem nejen proti početí, ale na rozdíl od dalších antikoncepčních metod chrání před sexuálně přenosnými nemocemi. Ať už si vyberete levné kondomylevné kondomy nebo značkové, poslouží vám v tomto ohledu stejně.

Ale nenechte se zmást, rozhodně nejde o jedno a totéž, byť u nás všechny podobné výrobky automaticky spadají do kategorie spermicidní. Byla by však chyba se na ně takto spoléhat!

Když se řekne spermicidní gel…

Jde o takový prostředek, který vás proti početí chrání hned dvakrát. Na první místě je třeba jmenovat jeho vysokou hustotu, přes kterou se spermie jen opravdu špatně „probojovávají.“ Zároveň také obvykle způsobí to, že je poševní prostředí kyselejší, což opět spermiím nesvědčí.

Druhou nezanedbatelnou složkou je pak jeho přímé antikoncepční působení. Dokáže totiž rozpouštět ochranný obal spermií, a to díky látce známé jako benzalkonium chlorid. Pokud gel obsahuje tuto složku, pak je i bez jakékoli jiné bariérové antikoncepce účinný na 97 %. Vyšší účinnost vám pak poskytne jeho spojení s pesarem nebo kondomem.

Foto: Pixabay

Antikoncepční gely umí „jen to jedno“

Bohužel druhá skupina gelů není tak multifunkční. Působí totiž jen jako obyčejná bariérová ochrana, takže pokud použijete antikoncepční gely samostatně bez pesaru nebo kondomu, ochrání vás jen ze 70 %. Jsou však oproti těm spermicidním opravdu přírodní. Jako „zahušťovadlo“ bývá používá např. celulóza. Navíc přispívají k ochraně poševního prostředí.

Co byste ještě měly vědět

Zmíněný benzalkonium chlorid je poměrně problematický. Vyvolává totiž časté alergické reakce. Ty se projevují především svěděním a pálením. Není tedy vhodné ho používat často. Mnohem lepší je kombinace antikoncepčního gelu a pesaru. Dohromady totiž nabídnou účinnost okolo 98 %, což je v podstatě stejné jako u hormonální antikoncepce.

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.