Přehled škodlivých látek, které se nachází v tom, co jíme

Potraviny

Bohužel, na našem talíři se nenachází jen to, co skutečně vidíme. O nebezpečích, která přijímáme ve stravě, ví většina z nás jen málo. Většinou je to proto, že nejsme experti a v různých chemikáliích se nevyznáme. Co se tedy může nacházet v potravinách?

Pesticidy

V polovině minulého století došlo k výraznému navýšení používání pesticidů. Jejich základním úkolem je zabraňovat růstu plevelu, napadení potravin houbami či hmyzem; zkrátka a dobře: ochránit rostoucí plodiny. Díky pesticidům je možné plodiny také déle skladovat. Ukázalo se ale, že látky obsažené v pesticidech ale často ohrožují na zdraví nejen hmyz, ale také zvířata a lidi. V současné době víme jen velice málo o dopadu pesticidů na lidské zdraví. S konzumací pesticidů ale roste riziko vzniku nádorů.

Minerální hnojiva

Minerální hnojiva mají za úkol obohatit půdu o živiny – a tím podpořit růst plodin. Jejich výhodou je snadné vstřebávání do půdy a také lepší vlastnosti rostlin. Součástí minerálních hnojiv je dusík, fosfor, draslík, vápník a hořčík. Pokud dojde k tomu, že jich použijeme víc, než je třeba, může dojít k tomu, že minerální hnojiva začnou působit jinak, než by měla. Nejznámější a běžně používané jsou dusičnany, které jsou součástí nejen zeleniny, ale také podzemních vod. Pokud konzumujeme minerální hnojiva v potravinách, může to snížit vstřebávání jiných živin, ale také narušit činnost štítné žlázy a způsobit rakovinu žaludku.

Potraviny

Foto: Pixabay

Antibiotika

Zvířata, která se chovají za účelem porážky a zdroje masa, nežijí ve volné přírodě. Jejich domovem jsou těsné boxy nebo klece. V těch je velmi obtížné udržovat hygienu, takže tato zvířata mohou být často napadána různými patogeny. Aby nedocházelo k vysoké úmrtnosti takto chovaných zvířat ještě před porážkou, bývají do jejich krmiva přidávána antibiotika. Ta působí jako prevence proti chorobám. Avšak i malé dávky antibiotik mohou způsobit alergie.

Těžké kovy

Mezi těžké kovy patří olovo, kadmium, rtuť a arsen. Ty jsou součástí skládek, průmyslového odpadu, ale také odpadních vod, produkována jsou i auty. Dostávají se do našich potravin, obsaženy jsou ve vzduchu, který dýcháme, i ve vodě kterou pijeme. Velké množství těžkých kovů v těle může způsobit vážné zdravotní problémy – od těch kardiovaskulárních až po rakovinu, poruchy spánku, chudokrevnost a další.

Zdroj: https://archiv.ihned.cz/c1-975428-nebezpeci-ktere-lezi-na-kazdem-taliri

Náhledové foto: Pixabay