Anorexy

Anorexie. Příznaky a léčba

Anorexie je velmi nebezpečná nemoc, která není při nástupu vůbec viditelná – o to však může být nebezpečnější. Je důležité postupovat správně při léčbě a pacientovi být oporou jak materiální, tak psychickou. Pojďme se podívat, jak anorexii poznáte, a jak ji lze zvládnout.

Striktní strava a extrémní úsilí zhubnout

Anorexie se v prvních stádiích projevuje právě tak, že postižená osoba má odpor k jídlu a pořád si o sobě myslí, že je tlustý. Jeho psychika tedy začíná pracovat a pod těmito okolnostmi pak snižuje příjem potravin i tekutin. Dále na druhé – výdejové – stránce chtějí zvýšit výdej energie. Nutí se tedy k extrémnímu cvičení. V prvních měsících takových postupů je hubnutí skokové a viditelné. Poté se však nezdravé hubnutí zpomaluje, a proto se pacienti uchylují k extrémním metodám, jako jsou aplikace projímadel, nebo nahrazování potravy například konzumací namočených tampónů. Při hospitalizaci mají pacienti obvykle něco okolo 30 kg.

Nebezpečné komplikace

Když pomineme nebezpečí samotné choroby, jsou zde další závažná rizika. Toto onemocnění totiž může způsobit vedlejší komplikace jako jsou srdeční arytmie, anémie nebo například močové kameny. Dále se může postižená osoba setkat s řídnutím kostí, s bolestí hlavy, slabostí svalů a u žen nebo dívek pak velmi často také poruchy nebo úplné zastavení menstruačního cyklu, s kterým je spojena i porucha plodnosti.

Vliv psychiky a léčba

Mentální anorexii může způsobit více faktorů. Například na psychiku postižených mohou dohnat životní okolnosti nebo tlak okolí. Může jít například o rozvod rodičů nebo třeba přehnané nároky ze strany trenérů nebo v případě modelek zaměstnavatelů. Každá psychika je náchylná na něco jiného a příčiny a spuštění nemoci je velmi individuální záležitostí. Podobná charakteristika platí také pro léčbu anorexie. Důležitá je podpora blízkých, kteří musí vytvářet jakýsi kontra – tlak. Tedy tlak na to, aby osoba jedla a napravovala se její psychika. Velmi málo často však stačí jen toto. Většinou je nutná i péče psychiatra, nitrožilní výživa a hospitalizace.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *