6 potravin pro rychlý a zdravý spánek

Spánek

Odpočinek je jednou ze základních součástí našeho každodenního života. Kvalitní noční odpočinek je základem naší pohody, protože poskytuje našemu tělu čas na odpočinek, obnovu a regeneraci.

Potřeba odpočinku může ovlivnit nejen vaši náladu, ale také vaše motorické schopnosti, výkonnost a odolnost systému. Ale přestože je odpočinek tak důležitý, řada z nás je ochotna dělat věci, které neutralizují naši schopnost spánku a regenerace. Přesto vás možná překvapí, kolik výživy se podílí na získání běžného odpočinku.

Spánek u mladistvých
Zdroj: Pixabay

1. Komplexní sacharidy

Přijměte celozrnné pečivo, obiloviny, těstoviny, slané pečivo a hnědou rýži. Udržujte si strategický odstup od jednoduchých sacharidů, mezi které počítejte chléb, těstoviny a dezerty, jako jsou pamlsky, koláče, dorty a další sladké pochutiny. Ty mají tendenci snižovat hladinu serotoninu a neprospívají spánku.

2. Nízkotučné sýry, kuřecí maso, krůtí maso

Tyto potraviny mají vysoký obsah aminokyseliny tryptofanu, který má tendenci zvyšovat hladinu serotoninu. Tryptofan se navíc nachází ve vaječných bílcích, sójových bobech a dýňových semínkách.

3. Zdravé tuky pro srdce

Nenasycené tuky nezvýší vaši srdeční činnost, ale zvýší hladinu serotoninu. Spadá sem máslo z loupaných ořechů a ořechy (vlašské ořechy, mandle, kešu a pistácie). Udržujte si odstup od potravin s trans tuky, jako jsou hranolky, bramborové lupínky nebo jiné potraviny s vysokým obsahem tuku.

4. Potraviny s vysokým obsahem hořčíku

Stejně jako tryptofan je i hořčík navíc spojen s vyšší kvalitou odpočinku. Při výběru zeleniny k večeři zkuste zařadit špenát, ořechy, semínka, avokádo a tmavé fazole.

5. Drinky

Některé nápoje mohou urychlit odpočinek nebo mu zabránit. Skvělým, úlevným osvěžením, které můžete vypít před spaním, bude teplý domácí čaj (heřmánkový, mátový).

6. Bylinky

Čerstvé bylinky mohou mít na váš organismus uklidňující vliv. Například šalvěj a bazalka obsahují chemické látky, které snižují tlak a urychlují odpočinek. Už naše babičky používaly bylinky pro různé nemoci, měli bychom se od nich poučit a začít praktikovat jejich moudra. Když se podíváme do zahraničí, zjistíme, že domorodé kmeny užívají spoustu bylinek a přírodních produktů, které vás uspí jako nemluvňátka.

Zdroj: hedepy.cz, galaxy.cz

Náhledové foto: Pixabay