Elektronické cigarety mohou pomoci s odvykáním závislosti na nikotinu

V poslední době se výrazně rozšířila móda okolo elektronických cigaret. Ty jsou z principu fungování zcela jiné v porovnání s běžnou cigaretou, která se zapaluje a pro vytváření dýmu probíhá běžný proces hoření. U elektronické cigarety funguje ohřev jinak a produktem je především pára. I tady však dostane kuřák porci nikotinu, kterou však může snáze regulovat. Jsou elektronické cigarety skutečně méně škodlivější a jak mohou pomoci při odvykání závislosti na nikotinu?

Jak fungují elektronické cigarety

U elektronických cigaret je velký rozdíl v principu, jakým vzniká vdechovaná pára. Jde totiž opravdu o páru a ne kouř vzniklý hořením a spalováním, které s sebou přináší o poznání větší množství škodlivých látek. U elektronické cigarety je totiž náplní tekutá látka, která je směsí propylenglykolu a glycerolu. Pomocí baterie obsažené v elektronické cigaretě dochází k zahřívání a vzniku páry. V rámci náplně jde také o obsah nikotinu, ale i konkrétní příchuť, díky které může být kouření elektronické cigarety příjemné pro uživatele i okolí. Zároveň i v aerosolu z elektronických cigaret jsou látky, jejichž škodlivost zatím není plně prověřena nebo je s otazníky.

Elektronické cigarety jako pomoc při odvykání kouření

Pokud kuřák nahradí klasické cigarety těmi elektronickými, může se jednat o příznivou změnu pro celý jeho organismus i okolí. V rámci boje proti rakovině a snižování těchto onemocnění se stále více hovoří o postupném omezování běžného kouření. Běžně se tak doporučují metody, jako jsou žvýkačky nebo nikotinové náplasti, na které je dokonce možné případně čerpat příspěvky od zdravotní pojišťovny.

Foto: Pixabay

Dvakrát větší šance na úspěch

V rámci testování, zda mohou elektronické cigarety pomoci při odvykání kouření se zkoušelo, jak budou lidé reagovat na jiné produkty, jako jsou známé náplasti nebo žvýkačky. V porovnání s nimi měli ti, kteří dostali elektronickou cigaretu až dvakrát větší šanci, že jejich snaha o odvykání kouření bude skutečně úspěšná. Navíc je opravdu velký výběr nejrůznějších druhů i příchutí, což ještě více zvyšuje atraktivitu této alternativy ke klasickému kouření.

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/zdravotnicke-pomucky/elektronicka-cigareta-skodi.html a https://provapery.cz/jak-se-zbavit-zavislosti-na-tabaku

Náhledové foto: Pixabay