5 věcí, které pomohou zlepšit sexuální život

Lidé

Lepší milostný život se nemusí vždy nést na vlnách extravagance. Rozproudit vášeň a smyslnost může být ve skutečnosti snazší, než si myslíte. Vyzkoušejte rady sexuoložky a probuďte v sobě touhu…

Poznejte, co se vás „rajcuje“!

Aby si žena dokázala užít sex s partnerem, měla by v první řadě znát dobře své tělo a sama vědět, co se jí líbí. „Znalost anatomie a fyziologie je důležitá. Ženský genitál není jen špička klitorisu nebo poševní vchod, ale je tam spousta dalších oblastí, které mohou být krásně vzrušivé,“ upozorňuje sexuoložka MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D., FECSM. Každé tělo je jiné a díky tomu, že si sama vše „osaháte“, zjistíte, na co nejlépe reaguje – na jaké doteky, vibrace, tlaky, jak má být hlazení silné, v jakém rytmu, jak dlouho vzrušení trvá… „Někdy ke mně přicházejí ženy s tím, že jsou nemocné, protože než dojdou k orgasmu, trvá to třeba 40 minut. Mají pak pocit, že jsou neschopné. Přitom nejde o žádné onemocnění, ale je to přirozená variabilita, že jednou přijde orgasmus za 2 minuty a jindy třeba za hodinu. To je úplně v pořádku!“ ubezpečuje sexuoložka.

Každá žena by tedy v první řadě měla přijmout své tělo a jeho fungování. A už vůbec by neměla podléhat mýtům, že masturbace je něco špatného. „Tady hraje roli i výchova. Přeci jen je v naší společnosti masturbace kluků stále ještě braná jako něco přirozeného, zatímco když začnou masturbovat holky, pojí se s tím varování, že je to špinavé, zanesou si infekci, že se to nedělá…,“ vysvětluje Petra Vrzáčková a připouští, že i v současné době, kdy už je společnost ohledně sexuality mnohem více otevřená než tomu bylo v dobách minulých, stále ještě má v ordinaci mladé dívky, které mají v sobě kvůli výchově tyto předsudky zakořeněné – a to se pak může odrážet také v sexu.Myslím, že masturbace je dobrá pomůcka, protože potom žena ví, co se jí líbí a je snáz schopná si o to říct svému partnerovi. Může mu to i ukázat, navést ho správným směrem,“ říká odbornice, ale zároveň přiznává, že stud mnohdy ženám nedovolí na sebe sáhnout před partnerem, i když vědí, co by jim v tu chvíli udělalo dobře. Zkuste tento stud odhodit, abyste se zbytečně neochuzovaly o vzrušující zážitek!

Když příroda pomáhá…

I přes „vymoženosti“ moderní medicíny se mnoho lidí navrací zpátky k přírodě a hledá v ní pomoc – a to, i když jde o sex. Traduje, že například některé potraviny mohou fungovat jako afrodiziaka. Pokrmy povzbuzující sexuální touhu dostaly svůj název podle bohyně lásky Afrodity. Hovoří se například o granátovém jablku, celeru, chilli papričkách, jahodách… Také spousta bylinek je považována za afrodiziaka. „Já osobně se ohledně bylinek kloním k názoru, že pravděpodobně neuškodí a jsou to věci, které žena může využívat a uvidí, jestli jí pomáhají nebo ne,“ uvádí sexuoložka Petra Vrzáčková. „Existují rostlinky, které v sobě obsahují fytoestrogeny a ty mohou přírodně navýšit hladinu hormonů v těle ženy. Ale je to velmi individuální, protože některým ženám to nestačí a potřebují vyšší koncentraci. V tom případě by se neměly roky trápit s bylinkami a věnovat se i jiným možnostem, které na trhu jsou,“dodává specialistka na lidskou sexualitu.

Bylinky však pomáhají nejen formou konzumace, ale mohou být užitečným pomocníkem i při lokálním použití. Příkladem je 100% přírodní přípravek Janell. Jedná se o oleogel, jehož účinnou složkou je látka zvaná visnadin z morače zákrovnatého. Už ve starověcí Egypťané bylinku využívali, jelikož při aplikaci na pokožku a sliznici dokázala danou oblast prokrvit. Extrakt z konopí setého pak výrazně podporuje svalové uvolnění a zvlhčení v intimní oblasti. Přírodní monoterpen myrcen posilňuje účinek CBD, navíc je přípravek obohacen o vitamín E a olej YLANG YLANG, jehož uvolňující účinek se často používá v aromaterapii. „Musím přiznat, že Janell mě velmi příjemně překvapil, protože kromě toho, že funguje jako báječný lubrikant, složky v něm obsažené působí velmi příjemně na oblast genitálu. Krásně se prokrví a uvolní a působí na všechny receptory v oblasti vulvy a pochvy, které přenášejí vzruchy. Působí na povolení svalů, jejich relaxaci, lepší prokrvení a má i protizánětlivé účinky a pomáhá také proti bolesti, která může některé ženy při styku trápit,“ dodává Vrzáčková. Použití je přitom jednoduché – stačí 4 dávky z dávkovače jemně rozetřít na intimní partie několik minut před pohlavním stykem. Účinky můžete nejprve vyzkoušet i při zmíněné masturbaci.

Popusťte uzdu fantazii!

Svůj intimní život můžete okořenit různými novými praktikami: vyzkoušet netradiční polohy, erotické pomůcky, hraní rolí nebo třeba hrátky ve stylu 50 odstínů šedi… Zábranou může být ale opět stud, který nedovoluje tyto představy přenést do reality. Za zavřenými víčky je ovšem možné všechno! Vzrušení navíc můžou přinášet dokonce i praktiky, které by ženy ani ve skutečnosti zažít nechtěly – třeba sex na veřejnosti nebo na neobvyklém místě, „trojka“, hromadný sex, milování s neznámým cizincem nebo se slavnou hvězdou, divoká živočišná soulož, natáčení porna, sex za peníze… To vše může probudit touhu – a pak stačí už jen pár doteků na správném místě a slastné vyvrcholení na sebe nenechá dlouho čekat.

Není žádnou novinkou, že sexuální fantazie vedou k lepšímu prožívání milostných chvilek. Zabýval se jimi už v padesátých letech minulého století slavný sexuolog Alfred Charles Kinsey (1894–1956). „Myslím, že důležité je si uvědomit nejen základy toho, jak moje tělo funguje a co mě vzrušuje, ale také jaké mám sexuální fantazie a jaké aktivity mě v mých sexuálních fantaziích vzrušují. Buď si je při sexu nebo masturbaci umím pustit v hlavě nebo si o nich čtu, nebo se podívám na porno, nebo je dělám s partnerem…“ vypočítává možnosti doktorka Vrzáčková. Mozek hraje při vzrušení a dosažení orgasmu obrovskou roli! Inspirovat vás může literatura, filmy, vyprávění kamarádek, vzpomínky na sex, který jste již prožily nebo třeba vyměňování lechtivé on-line korespondence… U žen je velmi časté, že své fantazie zasazují do příběhů, přehrávají si různé scény. Za své představy se nestyďte, nejde o nevěru – jen je důležité odhadnout, jaké fantazie je vhodné sdílet se svým partnerem a co je lepší si nechat pro sebe. U těch, které se rozhodnete sdílet, si můžete s partnerem psát, šeptat mu je při předehře či samotném milování do ucha nebo třeba najít filmové ztvárnění vašich fantazií. Můžete také každý na papír sepsat, co vás vzrušuje a co byste chtěli vyzkoušet. Tento výčet si pak vyměníte a bude už jen na vás, které fantazie (polohy, pomůcky, praktiky) se rozhodnete svému partnerovi splnit… A nechte se překvapit, co splní on vám.

Nezapomínejte na zdravý životní styl

Ačkoliv vám může zdánlivě připadat, že jídlo, pohyb a životní styl vlastně se sexem nesouvisejí, opak je pravdou! „Obecně vzato: Ve chvíli, kdy se cítím psychicky a fyzicky v pohodě, líbím se sama sobě, budu mít daleko větší chuť na sex a půjdu do milování radši. Takže když chci být sexuálně aktivní ženská, je pro to dobrou podmínkou zdravá životospráva, dostatek spánku, zdravé jídlo, nepřehánět to s alkoholem, nekouřit a hýbat se,“ uvádí Petra Vrzáčková a doplňuje, že velmi důležitým faktorem je také stres, který může sexuální aktivity negativně ovlivnit. „Hodně žen přijde s tvrzením: Mám problém v sexu, opravte mi to. A když se začneme bavit, dostaneme se ke spoustě jiných věcí, které to ovlivňují,“ sdílí sexuoložka poznatky ze své praxe.

Pokud jde o cviky, s lepším sexuálním životem může pomoci například i jóga nebo práce s pánevním dnem. „Hodně záleží na tom, jestli je pánevní dno ochablé, třeba vlivem porodu nebo věkem, anebo naopak příliš stažené, například kvůli nesprávnému držení těla nebo chronickému stresu. Podle toho by mělo být cvičení cílené. Proto když ženám nestačí klasický pravidelný pohyb, spolupracujeme často s fyzioterapeuty, specialisty přes pánevní dno, aby ženu prohlédli a řekli jí, jaké cviky jsou pro ni dobré a jakých by se měla naopak vyvarovat,“ radí odbornice.

Sex není tabu: Bavte se s partnerem otevřeně!

Sex je vždy otázka obou partnerů, proto pokud to „drhne“, měla by situaci řešit nejen žena. Bez spolupráce se to zkrátka neobejde! „Často ke mně žena přivede svého partnera a mluvíme o tom, co by od svého muže potřebovala, co naopak potřebuje on, jak nastavit aktivity i komunikaci mezi partnery tak, aby byl vztah důvěrný a byla v něm pohoda,“ říká sexuoložka Vrzáčková a dodává, že mnohdy dochází k začarovanému kruhu, kdy problémy v sexu způsobují stres a ten má pak zase za následek zhoršení sexuálního života… „To je bohužel smutná pravda, že akce budí reakci,“ připouští sexuoložka a varuje před neupřímností, obviňováním nebo i předstíráním orgasmu jen proto, „aby byl klid“. „Ve chvíli, kdy někdo znevažuje moji sexualitu, buď na ni zanevřu úplně, nebo začnu něco hrát, což je horší cesta. Místo toho k problémům může pár přistoupit na pohodu a konstruktivně, můžou zkoušet jiné věci,“ doporučuje.

I v případě, že žena (ale i muž!) těžko dosahuje orgasmu anebo ho nedosáhne vůbec, není to žádný konec světa. „Když budu sex zužovat jen na něco, co mě dovede k orgasmu, vlastně se tím ochuzuju o celý zážitek,“ upozorňuje Petra Vrzáčková. Intimita není jen o vrcholu: hrajte si, povídejte si, experimentujte, jeden druhého se dotýkejte, klidně se i smějte, čímž uvolníte napětí… Zkrátka si společný čas užívejte, aniž byste „tlačili na pilu“. A když to bude dlouhodobě „skřípat“? Nebojte se vyhledat odborníka.

Zdroje info: www.janell.cz, informace Dr.Vrzáčkové.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.