Zvýšení regulačního poplatku z 90 na 200 korun? Funkci i tak nejspíše plnit nebude

Peníze nemocnice

Aktuální výše regulačního poplatku je stanovena na 90 korun. I tak mnozí lidé sotva dají tuto sumu dohromady, když míří do nemocnice. Podezírat někoho, že by šel právě do nemocnice dobrovolně, kdyby mu vůbec nic nebylo, není zrovna ideální. Ano, mohou se takoví najít, ale moc jich zřejmě nebude. Nyní by si podle jeho slov v pořadu Václava Moravce na ČT prezident komory Milan Kubek přeje, aby se zvýšil někde k 200 korunám.

Pro mnohé skupiny lidí vysoká částka

Ne každý vydělává solidní peníze a může si dovolit vždy tuto částku platit. 200 korun za to, že dorazíte na pohotovost pro ošetření je dost. Na to, že si člověk platí zdravotní pojištění stejně tak jako jeho zaměstnavatel, by měl vydat ještě tuto sumu, když mu bude nejhůře. Kubek hovořil o tom, že tento poplatek neplní regulační funkci. Jak tomu máme rozumět? Asi tak, že lékařské péče by se mělo dostat pouze těm, kteří na to budou mít. Pak bude regulace dokončena.    

Ministra to zatím nechává chladným 

Naštěstí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nyní o takovéto výši poplatku neuvažuje. Kubek navíc přidal i informaci o tom, že se na tento poplatek nemělo pohlížet jako na zdroj příjmů ve zdravotnictví. K čemu by pak zvýšení bylo? Opravdu zajímavý názor. Možná, že se částka časem bude zvyšovat a nemocnicím se skutečně odlehčí, jelikož se lidé budou léčit svépomocí doma. Možná se zvýší i mortalita, což by špitálům tak ulehčilo. Poměrně tristní myšlení.

Diskuse o očkování v lékárnách

Pro jejich zavedení by určitě současný ministr zdravotnictví byl. Naopak Kubek o očkování v lékárnách stejně tak jako o očkování absolventy medicíny neuvažuje. Logisticky to pro něj není nijak výhodné. Prezident lékařské komory řekl, že zvýšení počtu míst pro očkování nic moc nevyřeší. V tom se mu zřejmě musí dát za pravdu. Já osobně očkování nyní příliš moc nevěřím a myslím si, že spousta lidí to má podobně.

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zvysme-regulacni-poplatek-na-200-korun-navrhuje-kubek-40414996

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.