Bolesti v těhotenství: jaké jsou běžné? Bolet může celé tělo

Těhotná

I žena, která se do těhotenství těšila dobrému zdravotnímu stavu, může nyní začít pociťovat zvláštní bolesti nebo rovnou křeče. Ne nadarmo se říká, že je žena v jiném stavu. Bolesti v těhotenství jsou naprosto běžným jevem a mohou se projevovat na několika různých místech. Typické jsou například bolesti třísel. Tělo se přizpůsobuje tomu, aby poskytlo rostoucímu plodu co nejlepší podmínky. To může být pro některou maminku velmi nepříjemné.

Změny těla

Tou první změnou, kterou asi každý zaznamená, je přírůstek hmotnosti. Ten je dán nejenom váhou samotného plodu, ale také zvětšující se dělohou, množstvím plodové vody, hmotností placenty a v neposlední řadě také větším objemem krve u těhotných žen. Dochází u nich k nárůstu objemu plazmy, a to až o 50 %. Ostatní složky krve se mohou nebo nemusí měnit. V těle těhotné ženy dále dochází k hormonální bouři, která je způsobena zvýšenou nebo zpomalenou aktivitou estrogenů, progesteronu, prolaktinu, gonadotropinu či androgenů.

Těhotenství

Foto: Pixabay

Bolesti v těhotenství

A všechny tyto změny mohou způsobit bolesti v těhotenství. Jak bříško roste, mění se těžiště. To způsobuje bolesti zad. Obvykle jsou bolesti nejsilnější mezi 20. a 30. týdnem, kdy je růst plodu nejrychlejší. Zejména v prvním trimestru si ženy stěžují na časté bolesti hlavy. Je to způsobenou právě hormonálními změnami, únavou, stresem a nedostatkem spánku. Mezi častá onemocnění těhotných patří infekce močových cest, hemoroidy či zácpy. Bolesti v podbřišku nebo bolesti třísel (vlivem narůstající hmotnosti plodu nebo natažením pánevních svalů) jsou také velmi častými jevy.

Vypořádejte se s bolestmi

V těhotenství nemůžete užívat léky na bolest, jaké vás napadnou. Pokud chcete užívat nějaké medikamenty, poraďte se předtím se svým lékařem. Kromě léků ale existuje několik dalších způsobů, jak se s bolestmi vypořádat. Velice příjemným řešením je jít si na chvilku lehnout nebo si dopřát relaxační koupel, samozřejmě v nepříliš horké vodě. Pokud vás trápí bolesti zad, můžete zkusit fyzioterapii, která zahrnuje masáže, protahovací a posilovací cviky apod. Na oteklé nohy můžete používat speciální krémy a gely. Věnovat se můžete plavání nebo józe pro těhotné.

Zdroje info:

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-co-moze-bolec-w-ciazy,nId,5881788

https://www.tommys.org/pregnancy-information/pregnancy-symptom-checker/stomach-abdominal-pain-or-cramps-pregnancy

Foto: Pixabay