Důležitá pravidla užívání antibiotik, která brání vzniku rezistencí

Během podzimu a zimy je riziko onemocnění o něco vyšší. Často se tak můžete dostat do bodu, kdy budete užívat antibiotika. Jedná o moderní léčivo, které má celou řadu předností a výhod. Je však nutné dodržovat základní pravidla správného užívání, aby antibiotika zůstávala stále účinná. Podívejte se, na co si dát pozor.

Pouze na základě lékařského předpisu

Antibiotika je možná získat pouze jako léky na předpis. To znamená, že se mají užívat na léčbu konkrétní nemoci či problému u daného člověka. Užívání antibiotik je tak vždy podmíněno diagnostikou od lékaře. Ten by měl mimo jiné provést například také test na výskytu CRP protilátek, které signalizují nemoc bakteriálního původu. Antibiotika totiž účinkují pouze proti bakteriím a na virové problémy nejsou účinné, protože zde jsou potřeba zase jiné specifické látky.

Dodržujte dobu a frekvenci užívání

Pokud dostanete předpis na antibiotika na 10 dní užívání, užívejte je opravdu celých 10 dní. A to i v případě, kdy po několika dnech příznaky odezní a vy se začnete cítit dobře. Cílem je totiž vymýtit všechny nežádoucí bakterie, k čemuž slouží právě stanovená doba užívání antibiotik. Důležité je také dodržovat frekvenci užívání, která může být například po 8 hodinách, což záleží na konkrétní síle antibiotik a s užíváním vám poradí lékař či lékárník. Rozhodně se nesnažte samovolně užívat antibiotik pouze na základě domnělé diagnózy, protože si tím můžete zadělat na nepříjemné problémy.

Foto: Pixabay

Pozor na vznik rezistence

A proč je důležité antibiotika užívat jen v nezbytně nutných případech a podle daných pravidel? Protože při špatném užívání může docházet k rozvoji rezistence, takže při dalším užití již nebudou antibiotika tak účinná, nebo mohou dokonce úplně přestat fungovat proti některým bakteriím. Nepoužité léčivo nijak neskladujte, ale vraťte zpátky do lékárny, kde vědí, jak s ním správně zacházet.

Zdroj: https://www.ordinace.cz/clanek/jak-spravne-uzivat-antibiotika/ a https://fortmedica.cz/jak-spravne-uzivat-antibiotika/

Náhledové foto: Pixabay