Co se děje s mozkem při sexu? Zapojen je víc, než si myslíte

Sex

Ačkoli si spousta lidí myslí, že při sexu jsou důležité pohlavní orgány, výzkumy ukazují, že tomu tak není. Nejdůležitějším orgánem je totiž mozek. Jak se ukazuje, mozek hraje klíčovou roli nejen ve smyslu pohlaví, ale i v samotném sexuálním aktu. Výzkumy ukazují, že různé oblasti mozku jsou zapojeny před, během i po orgasmu. Co se děje s mozkem při sexu?

Racionální myšlení při sexu?

I laik tuší, že racionální myšlení je při sexu „vypnuto“. Důvodem je to, že sexuální akt je spíše projevem pudovým a emocionálním. Vědci uvádí, že při sexu se aktivuje limbický systém, což je ta část mozku, která je zodpovědná za fyzický výkon a emoční zpracování. Kromě racionálního myšlení se při sexu odpojují také oblasti zodpovědné za úsudky a sociální povědomí. U žen dále dochází k odříznutí oblasti, která souvisí se sebeuvědoměním, což pomáhá k dosažení orgasmu.

Nahá

Foto: Pixabay

Hormonální koktejl při sexu

Oxytocin je hormon, jehož intenzita se zvyšuje se sexuálním vzrušením. Při sexu se uvolňuje do krevního oběhu. U mužů udržuje erekci a prý prohlubuje pouto mezi partnery.

Dopamin zodpovídá za touhy, euforie, spokojenosti a odměny. Uvolňuje se při sexu, laskání nebo také při konzumaci určitých potravin či léků. Díky tomuto hormonu jsou na sobě lidé závislí.

Serotonin se při sexu uvolňuje ve zvýšené míře. Tento známý hormon štěstí je zodpovědný za přenos vzruchů mezi buňkami nervového systému, ovlivňuje naše emoční stavy, koncentraci a paměť. Díky tomuto hormonu můžeme pociťovat pocity klidu a blaženosti po sexu. Tyto poznatky vedou k tomu, že se považujeme za účinný prostředek při zlepšování nálady, snižování stresu a dokonce pomáhá zlepšovat paměť.

Sex je příjemný

Vědci uvádí, že sex je důležitý pro přežití našeho druhu, a tak není pochyb o tom, že by měl být příjemný. Kromě toho přináší celou řadu dalších výhod, jako je snižování krevního tlaku, lepší imunitní systém, lepší zdraví srdce, lepší spánek, lepší sebevědomí či přirozená úleva od bolesti.

Zdroje info:

https://www.thehealthy.com/sex/happens-to-brain-when-have-sex/

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-co-dzieje-sie-z-naszym-mozgiem-podczas-seksu,nId,5793447

Foto: Pixabay