Zvlhčovač vzduchu: jak jej správně používat

Zvlhčovač

Pro správnou funkci našeho respiračního systému je důležité, aby vzduch v místnosti nebyl příliš suchý. Za tímto účelem je třeba provádět několik opatření, která vlhkost vzduchu v interiéru zvýší. Zejména v zimě, kdy nastává topná sezóna je vzduch v místnostech obvykle sušší. To neprospívá ani lidskému organismu, ani některým pokojovým květinám.

Zdravotní problémy

Jakmile zapneme topení, vzniká v místnostech suchý vzduch. Bohužel je to jev, který se nedá příliš ovlivnit – leda bychom netopili. Suchý vzduch se může projevit kašlem, bolestí v krku, škrábáním v krku, suchou a popraskanou kůží, chrapotem, pálením očí. Někdy mohou tyto stavy vést až k infekcím. Mezi další zdravotní potíže způsobené suchým vzduchem patří také únava.

Vlhkost vzduchuFoto: Pixabay

Jak zvlhčovat vzduch v místnosti?

Asi nejjednodušší a nejlevnější metodu známe již od svých babiček: na radiátor položte vlhký ručník. Vlhkost z něj se bude uvolňovat přímo do vzduchu. Pozor ale na elektrická topení, na která bychom rozhodně neměli pokládat nic. Vzduch může zvlhčit také prádlo, které necháte po vyprání na sušáku vedle topení. Další metodou je pokládání nebo zavěšování nádob s vodou na radiátor. Funguje to podobným způsobem, uvolňování vlhkosti do vzduchu je ale pomalejší.

Zvlhčovač vzduchu

Jednou z nejúčinnějších metod je použití zvlhčovače vzduchu. Ten může interiér vašeho domu také provonět příjemnou vůní, když se rozhodnete ji používat. Jeho použití ale není zcela bezproblémové, jak by se mohlo zdát. Tak za prvé je nutné je pravidelně čistit a měnit filtry. I ve zvlhčovači se mohou tvořit plísně a bakterie, které se pak rozšiřují vzduchem. Dbejte také na to, aby v místnostech nevznikla vyšší vlhkost, než je třeba. Ideální vlhkost je 40 až 60 % a její množství v místnosti můžete zjistit s pomocí vlhkoměru.

Výhody zvlhčovače

Kromě toho, že se jedná o velice efektivní způsob, jak zvlhčit vzduch v interiéru, jedná se také o atraktivní interiérový prvek. Zvlhčovače jsou vyráběny v celé spoustě designů, které snadno začleníte do svého interiéru. Některé jsou navíc vybaveny funkcí speciálního podsvícení, které může například měnit barvy.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-nawilzanie-powietrza-w-domu-dlaczego-to-takie-wazne,nId,5655587

Foto: Pixabay