Strašák jménem Alzheimerova choroba. Polský neurochirurg Dr. Mirosław Ząbek nabízí jako řešení genovou terapii

Lidský věk se prodlužuje. V minulosti byl padesátiletý člověk brán za úctyhodného kmeta jednou nohou téměř v hrobě. V současnosti se na nás z Instagramu či módních časopisů vesele smějí skotačivé celebrity se sedmi i osmi křížky na zádech a s vyhlazeným obličejem, jež rozhodně ještě nehodlají svůj život pověsit na hřebík. Je fajn, když se ve zdraví můžeme dožít vysokého věku. Jen kdyby tu nebyl strašák zvaný Alzheimerova choroba.

Co říká statistika

Podle statistických údajů je pomyslná hranice mezi první a druhou polovinou života u mužů věk 38 a 39 let a u žen 41 a 42 let. Střední délka života se postupně zvyšuje, od roku 1991 vzrostla u mužů přibližně o 7,7 roku a u žen 5,9 roku. Pro řadu lidí je to velmi příjemná a pozitivní zpráva. Jenže s dožitím vyššího věku také souvisí vznik nejrůznějších nemocí, které stáří provází. A jednou z nich je i Alzheimerova choroba.

Co to pomůže, když má člověk úctyhodných 85 let a k tomu trpí demencí, jež jeho život činí neplnohodnotným? V roce 2018 trpělo „Alzheimerem“ 167 tisíc českých obyvatel. A počet pacientů s touto nemocí se stále zvyšuje. Bohužel na ni doposud neexistuje žádná účinná léčba. Ta pouze umí zmírnit její příznaky, ne však vyléčit.

Foto: Pixabay

Genová terapie

Mezi nejmodernější metody léčby mozkových onemocnění patří i genová terapie. Někteří odborníci ji považují za budoucnost medicíny. Polský neurochirurg Dr. Mirosław Ząbek se ve své vědecké lékařské činnost věnuje léčbě Tourettova syndromu či distonie formou implantace mozkových stimulátorů. Byl také prvním na světě, který provedl operaci mozku s využitím mimotělního oběhu. Současně je propagátorem genové terapie, jejíž princip spočívá v přenesení kopie chybějícího genu do mozku pomocí nepatogenních virových vektorů.

Díky ní lze bojovat s dosud nevyléčitelnými genetickými nemocemi – Parkinsonovou chorobou, Huntingtonovou chorobou. Dr. Mirosław Ząbek se cíleně zabývá využitím genové terapie v léčbě Alzheimerovy choroby, což by v budoucnosti mohlo znamenat přelomovou metodu. Dočkáme se konečně úplného vyléčení této nepříjemné nemoci?

Zdroj: https://www.gammaknife.pl/prof–miroslaw-zabek.html, https://www.zpmvcr.cz/o-nas/aktuality/pocet-nemocnych-alzheimerovou-chorobou-kazdorocnestoupa

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.