Zubní kartáček měníme každé tři měsíce. Někdy i častěji

Kartáček

Zubní kartáček by měl vlastnit každý člověk. Je důležité jej vyměnit alespoň jednou za tři měsíce. Existují ale situace, kdy je třeba se ho zbavit dříve. Zdraví vašich úst je důležité nejenom proto, abyste měli krásné a zdravé zuby, ale také proto, abychom si zachovali celkové zdraví. nesprávné nebo nedostatečná péče o zuby může vést k takovým onemocněním, jako jsou kardiovaskulární choroby či cukrovka.

Jak často měnit zubní kartáček?

Obecným pravidlem je měnit zubní kartáček po třech měsících. Po této době je kartáček opotřebovaný, jeho štětiny tedy nemusí vyčistit tak, jak je potřeba a vznikají místa, kde se hromadí zubní plak. Není to ale jen o štětinách vašeho kartáčku. Při čištění totiž zachycuje bakterie a viry, které se na něm mohou začít množit. Abyste tomuto předešli, poznačte si, kdy jste si kartáček vyměnili, třeba na dvířka skříňky v koupelně (zevnitř).

Kartáček

Foto: Pexels

Kdy vyměnit zubní kartáček dříve?

Tři měsíce jsou obecným doporučením. Pokud si zuby čistíte příliš agresivně, budete potřebovat nový kartáček mnohem dřív. Štětiny kartáčku musí být rovné, nikoli ohnuté či roztřepené. Kartáček byste měli vyhodit také vždy poté, co jste se vyléčili z nemoci, jako je chřipka, rýma, nachlazení, angína a jiná respirační onemocnění.

Co když kartáček nevyměním?

Opotřebovaný kartáček nedokáže vyčistit zuby správně, takže existuje riziko hromadění zubního plaku, který způsobuje zubní kaz. Navíc v ústech zůstávají bakterie, které se hromadí a mohou tak být původcem nejrůznějších infekcí. Vzhledem k tomu, že zubní kartáček není tak vysoká investice, rozhodně se vyplatí jej měnit vždy, když je potřeba.

Co dál udělat pro své zuby?

Zubní hygiena nezahrnuje pouze čištění zubů kartáčkem. Je třeba udělat některé další úkony:

  • Používejte mezizubní kartáčky nebo alespoň zubní nit.
  • Kartáček skladujte v uzavřené nádobě, předtím ho ale nechte uschnout na vzduchu.
  • Čistěte si zuby alespoň jednou denně, ideálně však po každém jídle.
  • Po čištění zubů použijte ústní vodu.

Zdroje info:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12723100/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8361186/

https://www.cnbc.com/2022/11/02/how-often-should-you-replace-your-toothbrush.html

Foto: Pexels