Jak poznat člověka trpícího narcistickou poruchou osobnosti?

Narcista

Také si pod pojmem narcista představujete metrosexuála, který se o sebe nelítostně stará? Rozpoznat narcistickou poruchu osobnosti je opravdu mnohem složitější. Narcistická porucha osobnosti je duševní nemoc, která ovlivňuje až 6 % dospělé populace. Přestože postihuje muže i ženy, je častější u mužů. Porucha není v našem státě příliš známá, ale každá žena by ho měla být schopna včas rozpoznat. Být ve vztahu s narcisem může být výjimečně nepříjemné!

Jak rozpoznat u člověka tuto poruchu?

Jedinci s narcistickou poruchou osobnosti mají tendenci mít příliš vysoký pocit výjimečnosti, důležitosti a nadřazenosti. Jsou opilí pocitem, že jsou inteligentnější, efektivnější nebo přitažlivější. Snaží se působit sebevědomě a charismaticky, ale jejich pocit štěstí závisí na důsledné úctě a uznání od ostatních. Neustále se tak zahrnují shlukem jednotlivců, kteří je mají za hvězdu. Narcisti mívají problém s tolerováním zpětné vazby a odmítnutím, reagují na ně rozhořčeně a v některých případech agresivně. Obecně je pro ně budovat vztahy nebo přátelství velmi složité.

Jaké jsou typy narcistů?

Ale narcisté nejsou všichni stejní. Jsou rozděleni do pěti skupin. Věděli jste, že jednoduše můžete narazit na takzvaného grandiózního narcistu? Jednoduše ho poznáte podle toho, že je arogantní, netají se touhou ovládat ostatní a bude vyžadovat, abyste si ho vážili.

  • Nejspíše jste se již setkali se zranitelným narcisem, který má nízké sebevědomí, je přemýšlivější, má sklony hrát oběť a není tak jednoduché zjistit, že má narcistické sklony.
  • Naproti tomu je jednoduché identifikovat nepřátelského narcistu, který má tendenci soutěžit s ostatními a zneužívat je. S nikým nesouhlasí a dává to najevo.
  • Komunitní narcis je přesným opakem minulého typu, rád pomáhá a pohrdá nespravedlností.
  • A to nejlepší na konec. Nikdo by se neměl setkat s maligním narcisem. Specialisté ho vykreslují jako hněvivého a lstivě zvráceného člověka, který si libuje v trápení druhých. Stejně jako ostatní narcisté oceňuje pochvalu a povyšuje se nad ostatní.

Pozor na vztah s narcisty

Je naprosto běžné, že muži dobývají dámy. Ale v případě, že vás váš nový objev začíná neustále bombardovat zprávami a sladkými řečmi, je čas si dávat pozor. Narcisté mají tendenci zasypávat svou kořist mořem pozornosti, aby si vás hned od začátku omotali kolem prstu. Narcisté nemají rádi zranitelnost. Jedinci s touto poruchou mají tendenci vybírat si partnery, které mají za zajímavé, aby je jejich okolí mohlo ještě více uctívat. Většina narcistů sáhne po sympatickém partnerovi, který je zahrne obdivem. Mluví vaše polovička neustále o sobě a svých úspěších, ale nechce vědět téměř nic o vás?

Narcista a vztah
Foto: Pixabay

Pokud narazíte na narcistu, můžete to škaredě odnést

V případě, že jste do svého života přivítali narcistu, začnou se objevovat další příznaky poruchy. Jedním z největších problémů je, že narcisté nemají žádné sympatie. Nezáleží jim na tom, že máte problémy v práci, někdo vám zemřel nebo jste unavení nebo nemocní, narcista ve vás vyvolá pocit, že je to jedno. Na druhou stranu, v případě, že děláte něco, co narcis neuznává, vypukne peklo. Narcisté bývají přehnaně závistiví a rádi vás převálcují vinou. Nebojí se lhát a dokážou se vymanit z čehokoli.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5819598/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556001/

Náhledové foto: Pixabay