Způsoby efektivní prevence proti zubnímu kameni

Vznik zubního kamene je zpravidla postupný a dá se zastavit vhodnou ústní hygienou. Podívejte se, co musíte udělat proto, aby vaše zuby neohrožoval právě zubní kámen. Všechny důležité informace najdete v tomto článku. Vhodnou prevencí totiž můžete zabránit nepříjemným problémům v ústní dutině.

Jak vzniká zubní kámen

Pro základní pochopení nutné prevence je dobré vědět, jak vlastně takový zubní kámen vzniká. Jedná se o zubní povlak, který působením minerálů ve slinách postupně tvrdne. Samotné tvrdnutí přitom není nijak zdlouhavý proces, ale trvá pouhých 24 až 72 hodin. I z toho důvodu je důležité pravidelně a důkladně čistit zuby dvakrát denně. Zubní kámen se nejčastěji objevuje v takových místech, kde je čištění problematické. Typicky se jedná o malé mezizubní prostory.

Jak odstranit zubní kámen

Nejlepším způsobem je prevence v podobě důsledné hygieny ústní dutiny. To znamená kromě klasického čištění zubů také používání vhodného mezizubního kartáčku, s jehož pomocí odstraníte plak v hůře dostupných místech. Pomáhá také vyplachování ústní vodou, která se stará o eliminaci bakterií. Dalším způsobem pro očištění hůře dostupných mezizubních prostor může být použití ústní sprchy. Pro snížení tvorby zubního kamene pomáhá také vhodný jídelníček.

Foto: Pixabay

Možné komplikace způsobené zubním kamenem

Pokud se nebudete dostatečně starat o ústní dutinu, může se stát, že se obyčejný zubní kámen promění v nepříjemný problém. V souvislosti se zubním kamenem se totiž může objevit zánět dásní, který se projevuje krvácením a bolestivým otokem. Krvácení ze zubního okolí můžete pozorovat také ve chvíli, kdy máte zánět parodontu. Ten se týká nejčastěji předních zubů na dolní čelisti, ale objevit se může kdekoliv. Problémem přitom může být nejenom samotný zubní kámen, ale i nedostatek vitamínů nebo až přehnaně hrubé mechanické čistění v okolí krčku zubu.

Zdroj: https://www.benu.cz/zubni-kamen-priciny-vzniku-a-prevence a https://www.sleky.cz/prevence-zubniho-kazu

Náhledové foto: Pixabay