Zelený čaj a jeho konzumace před spaním

Zelený čaj

Zelený čaj považujeme za velmi zdravý nápoj, který podporuje hubnutí. Má ale také jiné prospěšné vlastnosti, než je spalování tuku. Obsahuje antioxidanty, které odvrací celou řadu nejrůznějších chorob. Lidé jej často pijí, avšak vyhýbají se jeho konzumaci před spaním, protože se říká, že čaje jsou plné kofeinu. A kofein přece není přítelem dobrého spánku. Nicméně zelený čaj je vhodný pro relaxaci a lepší spánek.

Obsah živin

Zelený čaj je zodpovědný za celou řadu prospěšných účinků v lidském těle. Jeho pravidelná konzumace nám může pomoci doplnit tak důležité vitamíny, jako je vitamín A, C a E, či dokonce vitamín B. Kromě toho je bohatý na antioxidanty, ta takové živiny, jako je draslík, vápník, fluor, měď, zinek, mangan atd. Uvádí se, že taková kombinace silných látek odvrací a léčí na 60 různých zdravotních problémů.

Zelený čaj

Foto: Pixabay

Proti rakovině

Rakovina patří mezi nejzákeřnější nemoci, které mohou člověka postihnout. Čím dál více znečištění nahrává jejímu vzniku. Zatímco některé škodlivé látky si do těla vtahujeme sami (například kouřením či nevhodnou kosmetikou), některé přijímáme, aniž bychom chtěli (například smog ze vzduchu). Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které neutralizují potenciálně škodlivé volné radikály v těle, díky čemuž účinně bojují proti vzniku rakoviny. Zelený čaj pomáhá chránit před rakovinou kůže, prsou, plic, žaludku, slinivky a tlustého střeva.

Povzbuzuje nebo uklidňuje?

Pokud máte na zelený čaj chuť také před spaním, pak se musíte ptát, zda má uklidňující nebo povzbuzující účinky. Dobrý spánek je totiž důležitý pro správné fungování celého těla. Zelený čaj neobsahuje kofein, jak si někteří myslí, ale tein. Účinky těchto dvou látek jsou ale velice podobné. To ale neznamená, že si zelený čaj nemůžeme dopřát před spaním. Záleží totiž na tom, jak si jej připravíme.

  • Pokud čaj louhujete krátce, do tří minut, pak má srovnatelné účinky, jako ranní káva – tedy povzbuzující.
  • Pokud zelený čaj louhujete déle než 3 minuty, má uklidňující účinky.

Jak je to možné?

Pokud začneme zelený čaj louhovat, dochází k uvolňování vysoké dávky teinu. Ten působí povzbudivě, podobně jako kofein. Pokud jej ale louhujeme delší dobu, začnou se uvolňovat také taniny, které neutralizují účinky teinu. A v tom případě má čaj relaxační účinek.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-zielona-herbata-dlaczego-warto-pic-ja-przed-snem,nId,5650743

Foto: Pixabay