Vysoký cholesterol se vyskytuje i u štíhlých lidí: viníkem je metabolická porucha

Cholesterol

Vysoký cholesterol si často spojujeme s obézními lidmi a věříme, že na vině jsou stravovací zlozvyky a nedostatek pohybu. Nemusí to ale být vždy pravda, protože na vysoký cholesterol trpí také štíhlí lidé. Příčinou cholesterolu nejsou totiž pouze dva faktory (nesprávné stravování a nedostatečný pohyb). Může jít také o různé choroby, jako jsou například poruchy některého z genů. Vysoký cholesterol tak můžete mít v rodině.

Hyperlipidémie

Jedná se o metabolickou poruchu, kdy jsou v krvi obsaženy nadměrně vysoké hladiny tuků (lipidů). Dědičný vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších dědičných poruch vyplývajících z poškození jednoho genu. Příčiny vzniku této poruchy nejsou špatná strava, ani obezita. Vysoký cholesterol je způsoben defektem genu odpovědného za tvorbu receptoru pro frakci LDL, který je zodpovědný za transport molekul mastných sloučenin. Způsob dědičnosti způsobuje, že nemoc postihuje až 50 procent rodinných příslušníků a předává se z generace na generaci.

Hranolky a hamburger

Foto: Pixabay

Transport mastných sloučenin

V běžném případě dochází k trasportu molekul mastných kyselin do tkání svalů a nadledvin. V případě metabolické poruchy ale zůstávají v cévách. To může nastartovat aterosklerotický proces. V případě dědičného vysokého cholesterolu mohou aterosklerózou trpět už malé děti. Jedná se ale o velmi ojedinělé případy. Většinou se dědičný cholesterol vyskytuje ve věku nad 30 let.

Důležitá je správná životospráva

Pokud je někomu diagnostikována tato choroba, měl by se vzdát kouření jakýchkoli návykových látek. Taktéž je u něj důležitá zvýšená fyzická aktivita (cvičení alespoň 5 dnů v týdnu po dobu 30 minut, může jít o rychlou chůzi, běh či jízdu na kole). Postižená osoba by se měla pořídit tlakoměr a pravidelně si kontrolovat svůj krevní tlak – ten by měl být nižší než 140/90 mmHg. Index tělesné hmotnosti by měl být nižší než 25 kg/m2. Důležitá je také úprava jídelníčku, zaměřená na co nejmenší příjem jídel způsobujících vysoký cholesterol.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/hipercholesterolemia-rodzinna-dziedziczny-wysoki-poziom-cholesterolu-aa-qbvM-tFeN-6H82.html

Foto: Pixabay