Základní techniky tréninku paměti zlepšují fungování mozku

Mozek do jisté míry funguje jako takový sval. A to je dobrá zpráva, protože to znamená, že se dá postupně trénovat. Techniky pro trénink paměti mají i zdravotní efekt, kdy mohou oddalovat degenerativní procesy spojené se stárnutím. Podívejte se, na jaké tréninkové metody se zaměřit, pokud chcete mít precizně fungující mozek a paměť, na kterou se můžete v každém okamžiku spolehnout.

Pravidelné trénování paměti

Zlepšení paměti je sice poměrně náročné a pokud nemáte již od přírody dobrý základ, velký posun neuděláte, ale i tak je dobré pravidelně trénovat různé dovednosti. Zlenivělý mozek totiž pracuje jen na zlomek své možné kapacity a neumožní vám udržet v paměti spolehlivě například ani jednoduchý nákupní seznam. Jedno z důležitých pravidel pro uspokojivé trénování paměťových dovedností tak spočívá v pravidelnosti. Rozhodně je lepší každý den provést malý paměťový trénink v porovnáním s tím, kdy všechno necháte jen na jeden v měsíci.

A co konkrétně mozku pomáhá?

A na jaké dovednosti se můžete zaměřit? Zkrátka na všechno, u čeho budete trénovat paměť, pozornost a schopnost soustředění. Přitom se však zároveň může jedna to praktické věci, které potřebujete pro každodenní život. Například trénujte rychlé počítání bez kalkulačky. Velmi prospěšné je učení se jazyků nebo skládání puzzle. Mozek zapojíte také při luštění křížovek. Výborné jsou také šachy, dáma nebo nejrůznější strategické hry. A to klidně i na počítači či mobilu, kdy řada her a aplikací může významně pomoci při pravidelném tréninku paměti.

Foto: Pixabay

Alespoň 10 minut denně pro nejlepší výsledky

Jak už bylo zmíněno, je potřeba, aby byl trénink paměti pravidelný. Denně přitom stačí klidně i 10 minut. A to je čas, který si najde snad naprosto každý. Pokud se budete tréninku paměti věnovat dlouhodobě, jistě za pár týdnů pocítíte pozitivní výsledek, kdy si dokážete lépe zapamatovat telefonní čísla i jiné věci. Platí to však především pro krátkodobou paměť.

Zdroj: https://senecura.cz/2019/05/16/10-praktickych-tipu-na-trenovani-pameti-ktere-nedovoli-mozku-zakrnet/ a https://jakserychlenaucit.cz/jak-trenovat-pamet-aneb-co-vi-veda-o-efektivnim-treninku-pameti/

Náhledové foto: Pixabay