Zajímavosti o TČM – kde ji hradí ze zdravotního pojištění?

Tento specifický alternativní zdravotní směr máme spojený zejména s Čínou, jak již název napovídá. Ovšem chtě nechtě si musíme přiznat, že základy moderní čínské medicíny, propojující tradiční postupy s nejnovějšími vědeckými výzkumy a technikami, vznikly na půdě USA.

A to rozhodně není jediná zajímavost. Zatímco u nás je TČM často ještě vnímána velmi kontroverzně, a i z řad vyšších politických kruhů označována jako „nástroj na peníze,“ jinde po světě se na to dívají docela jinak. Vynechme teď státy Asie a zamiřme jen kousek od nás – do Švýcarska. Právě tady totiž zdravotní pojišťovny jako první uznaly přínosnost akupunktury a neváhají ji hradit z veřejného zdravotního pojištění, ostatní procedury TČM jsou pak uhrazeny v rámci možného připojištění.

cin1

Tradiční čínská medicína u nás

V tomto směru je zatím Česká republika poměrně zaostalá. Nicméně i tady se už blýská na lepší časy. Vždyť do ordinace odborníků na TČM často odkazují své pacienty i západní lékaři a to zejména v případech, na něž běžně používané metody nestačí.

Toto čínské umění léčitelství totiž vnímá lidské tělo jako celek – komplexně v návaznosti na psychické i fyzické změny nebo prostředí, v němž žijeme. Může tak všechny potíže prostudovat do hloubky a najít to nejvhodnější možné řešení. A nemusí jít jen o bylinné odvary či akupunkturu. V nabídce jsou i masáže nebo třeba zdravotní cvičení. Lze tak nastavit terapii přímo na míru konkrétnímu pacientovi.

Choďte jen tam, kde se cítíte bezpečně

A jak poznat, že jste si svého odborníka na ŤCM vybrali správně? Jakmile do ordinace terapeuta vstoupíte, zhodnoťte si sami pro sebe, jak na vás působí. Posadili byste se zde na kávu a započali příjemný rozhovor, nebo se naopak budete snažit co nejrychleji zmizet? Druhá varianta je rozhodně špatně, v takovém prostředí úspěšná léčba probíhat nemůže. Mnohé napoví i chování terapeuta – je odměřený a bez hlubšího zájmu? Vyměňte ho – jde přece o vaše zdraví!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *