Xylitol: cukr, který nekazí zuby. Je ale vhodný pro děti

Xylitol

Xylitol je přírodní cukr, který se nachází v bříze. Proto se mu říká březový cukr. Jedná se tedy o přírodní látku, která je něco mezi cukrem a alkoholem. Patří mezi uznávaná sladidla a obsahuje o polovinu méně kalorií, než rafinovaný bílý cukr. Jeho další velkou výhodou je to, že nekazí zuby. Tento cukr neposkytuje potravu bakteriím vyskytujících se v ústní dutině, čímž zabraňují vzniku zubního kazu. Zdá se, že je to ideální cukr pro děti, co říkáte? Bohužel ne všechno je takové, jaké se zdá na první pohled.

Xylitol pro zuby

Bakterie v našich ústech nemohou využívat xylitol jako zdroj energie. Díky tomu je xylitol sladidlem, který nekazí zuby a navíc ústní bakterie eliminuje a snižuje jejich účinky. Proto na něj často můžete narazit v přípravcích pro péči o ústní dutinu (zubní pasta, ústní voda apod.). Xylitol pomáhá zmírnit příznaky sucha v ústech. V přirozeném stavu se xylitol nachází v bříze a některých druzích ovoce a zeleniny. Kromě bakteriích v ústech eliminuje také bakterie, které způsobují ušní infekce u malých dětí.

Xylitol

Foto: Pixabay

Xylitol má méně kalorií

Xylitol má sladkou chuť, které se velmi podobá cukru. Rozdíl je jen velmi minimální, což je jen další důvod, proč je tolik oblíbený. Xylitol se v těle vstřebává pomaleji, díky čemuž nedochází k vysokým výkyvům hladiny cukru v krvi (ty jsou mimo jiné příčinou toho, že máme chuť na sladké). Proto je tento cukr skvělý také pro diabetiky. V potravinách má označení E 697.

Xylitol pro děti

Xylitol, který se běžně vyskytuje v ovoci a zelenině by měl být bezpečný pro děti, pokud nemají alergie. Avšak xylitol není vhodné používat neomezeně. Doporučená denní dávka je pod 20 g xylitolu denně (pro děti). Pokud je dávka vyšší, může u dětí způsobit výrazné zažívací problémy, jako je průjem nebo nadýmání. Nenechte se ukolébat tím, že xylitol obsahuje poloviční množství kalorií. To totiž neznamená, že jej děti mohou zkonzumovat dvojnásobek!

Potraviny, které mohou obsahovat xylitol

Tento cukr můžete najít v různých produktech, jako je zmrzlina, jogurt, želatina, pudink, směsi na pečení, balená voda, nápojové směsi v prášku, bonbóny, žvýkačky, džemy, sirupy, proteinové tyčinky, ořechová másla, vitamíny a doplňky stravy (zejména ty žvýkací) atd.

Xylitol pro psy

Xylitol v jakémkoli množství může být toxický nejenom pro psy, ale také pro kočky. Pokud si myslíte, že si váš mazlíček mohl pochutnat na tomto cukru, okamžitě navštivte veterináře.

Zdroj: https://inspireddentalcaremd.com/blog/xylitol-is-it-safe-for-kids/

Foto: Pixabay