Vyvarujte se letních otrav jídlem díky správnému skladování a úpravě

Kvůli teplému počasí se bakterie množí výrazně rychle. Snadno se tak může stát, že vám jindy naprosto neškodný pokrm přivodí nepříjemnou otravu jídlem. Řešením je v takovém případě hlavně prevence, která spočívá ve správném skladování, umývání nebo celkové přípravě jídla. Podívejte se, na co si dát konkrétně pozor.

Čisté kuchyňské potřeby a povrchy

Hned na začátek je důležité zmínit, že v létě je čistota ještě o něco důležitější. Mikroorganismům totiž v horkém počasí stačí klidně i jenom pár hodin, aby se dokázaly pomnožit a připravit vám nepříjemný zážitek s otravou. Důležité jsou čisté nože, kuchyňská prkénka a další vybavení, které přichází do styku s potravinami. Platí to pro přípravu jídel přímo v kuchyni, ale i ve chvíli, kdy si vytváříte improvizovanou venkovní kuchyni. Pozor si dávejte hlavně na kontaminaci od potřeb, které používá na syrové maso.

Dostatečná tepelná úprava

Hlavně maso je nutné dostatečně tepelně upravit. To se v praxi týká například grilování, u kterého se může poměrně snadno stát, že maso nebude uvnitř dostatečně tepelně ošetřené. A to opět může znamenat ošklivé zažívací potíže. Raději tak maso důkladně zkontrolujte, zda je i uvnitř pořádně upečené.

Skladování v chladu

V létě je skladování potravin často poměrně náročné. Nejlepším místem je samozřejmě lednice, která však bývá narvaná k prasknutí. Pokud tedy musíte mít něco uložené venku, dbejte na včasné spotřebování. I zelenina a ovoce se rychleji kazí, což je potřeba brát v úvahu.

Foto: Pixabay

Důkladné mytí ovoce a zeleniny

Rádi si ukrojíte kousek melounu? V takovém případě rozhodně nezapomínejte na správné omytí slupky. Na ní se totiž mohou ukrývat bakterie, které pomocí nože dostanete do částí, které jíte. A to způsobí otravu. Platí to i pro další druhy ovoce nebo zeleniny, kdy je důležité zaměřit se na správné omývání pod tekoucí vodou ideálně těsně před konzumací.

Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/pozor-na-letni-otravy-uchovavejte-spravne-potraviny-a-dbejte-na-hygienu a https://www.dettol.cz/nemoci-a-prevence/bakterie-a-viry/otrava-jidlem/  

Náhledové foto: Pixabay