Vrací se obávaný černý kašel?

Kašel

Donedávna se u této nemoci jednalo o desítky někdy stovky případů ročně. V poslední době se však tyto počty navýšili až na tisíce případů za rok. Černý kašel byl mnohými pokládána za téměř vymýcený, avšak teď je opět v plné síle. Původní očkování totiž mnohým lidem vyprchalo, a tak se nemoc snadněji šíří. Přitom tato choroba může být až smrtelná, a proto není radno ji nikterak podceňovat.

Nedostatečná vakcinace

Jedním z hlavních důvodů je nedostatečné očkování. Přitom se proti této nemoci očkuje již od konce 50. let. Časem se však změnila vakcína, která nám pomáhala s bojem proti černému kašli. Původní vakcína byla totiž účinná, ale obsahovala množství původe nákazy, a tak vyvolávala někdy křeče. Pokrok přinesl lepší a bezpečnější očkovací látku, avšak tato je slabší. Zkracuje se tedy délka ochranného účinku. Musí se tedy očkovat častěji než v minulosti a doporučuje se i dospělém věku, i v mateřství.

Projevy onemocnění

Bakterie, která způsobuje černý akšel se nazývá bordetella pertusis. Přenáší se vzduchem kapénkami. Vyskytuje se všude na světě. Bakterie se začnou „zabydlovat“ v dýchacích cestách a množí se zde. To způsobuje zánět až nekrózu (odumírání tkání). Dále se v cestách hromadí množství hlenu a pacientovi se těžce dýchá. Nejvíce zatěžující jsou pro pacienta právě záněty kašle, které jsou únavné a vyčerpávají postiženého. Díky kašli se také mohou dostavit mechanické namáhání těla, které zapříčiní například krvácení z nosu, kýla nebo dokonce zlomení žeber. Časté krvácení z nosu nebo očí zase způsobí křeče. Průběh nemoci může dokonce vést až k smrti.

Léčba

U adolescentů a dospělých osob probíhá černý kašel zpravidla mírně. U dětí nebo třeba starších lidí se mohou objevit komplikace. A jaká je vlastně léčba této nepříjemné nemoci? Většinou vám lékař předepíše antibiotika. Někdy je však problémem pozdní diagnóza a pozdější nasazení antibiotik. Ty už nemusí mít vliv na průběh nemoci. I když však jsou antibiotika podána včas, mají jednu výhodu – snižují infekčnost pro okolí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.