Kašel

Vrací se obávaný černý kašel?

Donedávna se u této nemoci jednalo o desítky někdy stovky případů ročně. V poslední době se však tyto počty navýšili až na tisíce případů za rok. Černý kašel byl mnohými pokládána za téměř vymýcený, avšak teď je opět v plné síle. Původní očkování totiž mnohým lidem vyprchalo, a tak se nemoc snadněji šíří. Přitom tato choroba může být až smrtelná, a proto není radno ji nikterak podceňovat.

Nedostatečná vakcinace

Jedním z hlavních důvodů je nedostatečné očkování. Přitom se proti této nemoci očkuje již od konce 50. let. Časem se však změnila vakcína, která nám pomáhala s bojem proti černému kašli. Původní vakcína byla totiž účinná, ale obsahovala množství původe nákazy, a tak vyvolávala někdy křeče. Pokrok přinesl lepší a bezpečnější očkovací látku, avšak tato je slabší. Zkracuje se tedy délka ochranného účinku. Musí se tedy očkovat častěji než v minulosti a doporučuje se i dospělém věku, i v mateřství.

Projevy onemocnění

Bakterie, která způsobuje černý akšel se nazývá bordetella pertusis. Přenáší se vzduchem kapénkami. Vyskytuje se všude na světě. Bakterie se začnou „zabydlovat“ v dýchacích cestách a množí se zde. To způsobuje zánět až nekrózu (odumírání tkání). Dále se v cestách hromadí množství hlenu a pacientovi se těžce dýchá. Nejvíce zatěžující jsou pro pacienta právě záněty kašle, které jsou únavné a vyčerpávají postiženého. Díky kašli se také mohou dostavit mechanické namáhání těla, které zapříčiní například krvácení z nosu, kýla nebo dokonce zlomení žeber. Časté krvácení z nosu nebo očí zase způsobí křeče. Průběh nemoci může dokonce vést až k smrti.

Léčba

U adolescentů a dospělých osob probíhá černý kašel zpravidla mírně. U dětí nebo třeba starších lidí se mohou objevit komplikace. A jaká je vlastně léčba této nepříjemné nemoci? Většinou vám lékař předepíše antibiotika. Někdy je však problémem pozdní diagnóza a pozdější nasazení antibiotik. Ty už nemusí mít vliv na průběh nemoci. I když však jsou antibiotika podána včas, mají jednu výhodu – snižují infekčnost pro okolí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *