Cyklistika

Chcete začít pravidelně jezdit na kole? Těchto 5 věcí si promyslete předem

Láká vás v horkém létě vyrazit nejen k vodě, ale třeba i na první vyjížďku na kole? Pokud na kolo sedáte jen několikrát do roka, je stabilní slunečné letní počasí tím pravým časem pro ničím nerušenou vyjížďku. V tomto článku se stručně zaměříme na to, co by nemělo chybět ve vaší cyklistické výbavě, abyste si každý výlet užili bez zbytečných starostí.

Jaké kolo si pořídit?

Starší bicykl bez přehazovačky a s nepohodlným sedlem nechte na krátké dojíždění po městě. Na delší výlety na kole jistě oceníte kvalitně vybavené a lehké moderní kolo. V současné době se vyrábí 4 typy jízdních kol, z toho horská, krosová a městská i ve variantě s elektrickým pohonem:

–          horská kola,

–          treková kola,

–          městské bicykly,

–          silniční speciály.

Do náročného horského a lesního terénu se hodí částečně nebo celoodpružená horská kola. Krosová určená jsou určená jak na jízdu po asfaltové cyklostezce, tak i v lehkém terénu polních cest. Městská kola využijete pro krátké jízdy po městě, ať už do práce, do školy, nebo za zábavou. Na silnici vyrazte na silničním speciálu s tenkými galuskami, které se budou snadno odvalovat na hladkém povrchu silnic.

Nezbytná výbava cyklisty

Základem výbavy každého cyklisty je bezesporu helma na kolo. Vyberte si kvalitní a zároveň pohodlnou přilbu s moderním designem, která vás ochrání v případě nehody. Na delších vyjížďkách jistě oceníte cyklistické kalhoty s anatomickou vycpávkou. Nezapomeňte i na brašnu na kolo nebo cyklistický batoh, do nichž se vejde nejen svačina, ale i nářadí pro případ defektu.

Odhadněte své síly

Trasu výletu plánujte s ohledem na vaši aktuální fyzickou kondici. V potaz berte nejen celkovou délku výletu, ale především převýšení trasy. Při plánování myslete i na občerstvovací zastávky, a s sebou si vezměte dostatek vody i energetické tyčinky pro případ, že budete rychle potřebovat doplnit energii.

Připravte své kolo

Pravidelně kontrolujte technický stav vašeho kola. Před každou jízdou se přesvědčte o stavu brzdových špalíků a správném nahuštění kol. Čím lepší péči budete svému kolo věnovat, tím déle vám bude sloužit. Minimálně jednou do roka nechte kolo zkontrolovat technikem v servisu a vyměňte opotřebované komponenty.

Dodržujte pitný režim

Při každém sportovním výkonu je nutné zvýšit příjem tekutin, obzvlášť v horkém letním období. Využívejte naplno prostor, který na kole máte, a namontujte si na rám držák pro lahev, nebo si pořiďte speciální batoh s rezervoárem pro vodu.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *