Víte, kolik vody za den vypít? Nezanedbávejte pitný režim!

Voda

O tom, že je pitný režim důležitý, ví snad každý. Už ale málokdo má povědomí o tom, kolik vody by měl vlastně vypít. Můžete narazit na různá obecná doporučení, jako je vypít alespoň 2,5 litru vody za den. Avšak existují faktory, které množství vody, kterou bychom měli vypít, ovlivňují. Patří mezi ně vaše strava, fyzická aktivita, okolní počasí a další.

Kolik vody vypít?

Náš pitný režim by měla tvořit zejména voda. Do pitného režimu nezapočítávejte čaj ani kávu. Vyhýbejte se slazeným nápojům. Na druhou stranu do pitného režimu lze započítat polévky, ovoce, zeleninu apod. Asi 20 % denního příjmu vody může pocházet z potravin. I když voda nemusí příliš chutnat, je to nejlepší, co můžete pít. Nemá žádné kalorie, přesto však bez ní nepřežijeme. Odborníci doporučují, že muži by měli vypít asi 3,7 litru vody denně, ženy pak 2,7 litru. Tato obecná doporučení ale považujte za výchozí bod. Množství může být vyšší nebo nižší, v závislosti na věku člověka, jeho metabolismu, stravě, fyzické aktivitě a zdraví.

Voda

Foto: Pixabay

Co ovlivňuje potřebu vody?

Určit tedy výsledné množství vody není nic jednoduchého. Zde jsou hlavní faktory, které ovlivňují potřebu vody:

  • Úroveň aktivity – pokud hodně cvičíte nebo se pohybujete, pijte více vody.
  • Okolní prostředí – pokud se vyskytujete na místech, kde je větší horko nebo ve vyšších nadmořských výškách, zvyšte příjem vody.
  • Metabolismus – považujete-li svůj metabolismus za rychlý, můžete potřebovat více vody.
  • Hmotnost – čím vyšší je vaše hmotnost, tím více vody vaše tělo potřebuje.
  • Konzumace alkoholu a kávy – tyto látky mají diuretické účinky, mohou způsobit dehydrataci. Proto je třeba navýšit množství vody.
  • Zdraví – nemocní lidé, kteří mají horečku, trpí zvracením či průjmem, by měli vypít více vody.

K čemu potřebujeme vodu?

Vodu naše tělo potřebuje zkrátka proto, aby mohlo dobře fungovat. Voda je obsažena v krvi. Pokud jí pijeme dostatečné množství, naše krev bude mít správnou konzistenci. Voda je ale důležitá také pro trávicí ústrojí (nebudeme například trpět zácpou), klouby (musí být dobře promazané), ledviny, kůži (voda zajišťuje hydrataci pleti a odvrací její stárnutí), zuby (snižuje riziko zubního kazu) a další. Konzumace vody může zvýšit výkon při cvičení, pomoci při hubnutí a snížit příznaky alergie a astmatu.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/how-much-water-do-you-need-daily/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/pitny-rezim-kolik-vypit-vody-20220217.html

Foto: Pixabay