Vidíte za tmy špatně, či dokonce vůbec? Na vině může být šeroslepost

Dělá vám problémy řídit automobil v noci? V tmě se špatně orientujete a při chůzi narážíte do předmětů, protože je nevidíte? Možná za to může šeroslepost. Jak se onemocnění oka projevuje a léčí?

Světločivé buňky v akci

Abychom dobře viděli i ve tmě, jsou v sítnici oka světločivé buňky, tzv. tyčinky, které mají za úkol zprostředkovat černobílé vidění. Během života může dojít k částečnému narušení jejich funkce, čímž se schopnost vidět za šera stává omezenou. Jestliže tyčinky nefungují vůbec, hovoříme o šerosleposti neboli nyktalopii. Ta může být vrozená, která je poměrně vzácná, nebo běžnější získaná.

Foto: Pixabay

Šeroslepý řidič je hrozbou v dopravním provozu

U vrozené šerosleposti je pravděpodobné, že takový člověk kvůli očnímu onemocnění nezíská řidičský průkaz, a proto ani nemá možnost nějak ohrozit účastníky dopravního provozu. Horší je tu získané šerosleposti, která je za volantem poměrně nebezpečná. Řidič musí na cestu dobře vidět, jenže šeroslepý se hůře orientuje nejen ve tmě, ale i za mlhy a hustého deště. Tím se může stát hrozbou ostatním řidičům. Šeroslepý člověk mívá potíže i s periferním viděním, což se projeví například při sportu, jakým je tenis. Přičemž za dne se toto onemocnění neprojevuje, protože takový člověk vidí ve dne celkem dobře.

Léčba získané šerosleposti

U získané šerosleposti bývá na vině nedostatek vitaminu A, takže její léčba se probíhá v doplňování tohoto vitaminu. Ten je odpovědný za tvorbu sloučeniny rhodopsinu, který využívají smyslové buňky oka. V každém případě je však třeba odborné vyšetření u očního lékaře, který vhodnou léčbu doporučí. Někdy totiž za šeroslepostí stojí i oční onemocnění – odchlípnutí rohovky či šedý zákal.

A ve kterých potravinách najdete nejvíce vitaminu A? Je to především mrkev, rybí tuk, mléko, sýry, játra, a dokonce i kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa.

Zdroj info: https://www.wikiskripta.eu/w/Biochemie_procesu_vid%c4%9bn%c3%ad

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.