Perlička

Vejce od perličky: Jak jsou na tom ve srovnání se slepičími vejci

Perlička: kropenatý pták, která má černé peří a bílé skvrny. Vzhled tohoto ptáka je naprosto nezapomenutelný: oproti tělu má velmi malou hlavu. Samotné tělo je kulaté. Perlička miluje volný pohyb, takže pokud má někdo chov perliček, nepotřebuje klasické kurníky, jako je tomu u slepic. O to těžší je ale najít vejce, protože perlička je snáší vejce mezi plevelem. Stejně jako slepičí vejce jsou však k dispozici po celý rok.

Slepičí vejce

Vejce od slepice zřejmě nemusíme příliš představovat. Každý z nás je už jistě někdy konzumoval a všichni tedy víme, jak taková vejce chutnají. Chceme-li je ale srovnat s vejci od perličky, nějaká fakta si přece jenom shrneme. Slepičí vejce se skládá ze žloutku a z bílku. Jsou skvělým zdrojem bílkovin a univerzální přísadou, kterou můžeme použít při smažení, vaření i pečení, do sladkých i slaných jídel.

Perlička vejce

Vejce od perličky: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Vejce od perličky

Víme, že vejce od perličky je menší, než slepičí vejce. Obvykle se říká, že dvě vejce od perličky se rovnají jednomu vejci od slepice. Také vejce od perličky obsahuje žloutek a bílek. Oproti vejci od slepice je ale poměr žloutku k bílku jiný. Vejce od perličky obsahuje poměrem více žloutku. Perlička je o něco houževnatější pták, než slepice, více toho vydrží. To znamená, že může snášet vejce i v nepříznivých podmínkách, jako je například horko. Možná z tohoto důvodu má tvrdší skořápku. Vejce od perličky má krémovou barvu se světle hnědými skvrnami. Užší konec je o něco špičatější, než slepičí vejce.

Liší se chutí?

Chuť obou vajec je velice podobná, takže pokud nebudou vejce vcelku, pravděpodobně nepoznáte, jestli jsou slepičí nebo od perličky. Někdo ale tvrdí, že díky většímu podílu žloutku oproti bílku má vejce od perličky krémovější a bohatší chuť. Slepičí vejce jsou však mnohem dostupnější, navzdory tomu, že díky tvrdší skořápce je možné skladovat vejce od perličky delší dobu než slepičí vejce.

Jak je to s nutričním obsahem obou vajec?

Obsah živin ve vejcích je velmi závislý na tom, jak jsou zvířata chována a jaká je jejich strava. Vejce od perličky obvykle obsahují více bílkovin a tuků, protože perličky s oblibou konzumují větší množství hmyzu a červů. Slepice zase upřednostňují spíše rostlinnou stravu.

Perlička: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *