Rajče

Vědci představili nejzdravější potraviny. Které v seznamu najdete?

Korejští vědci představily rozsáhlou studii, z jejíž závěrů sestavily žebříček 100 nejzdravějších potravin. Pojďme se společně podívat, které to jsou. Jsou zde potraviny, které máte rádi a často konzumujete nebo byste měli přehodnotit svůj životní styl a jídelníček?

Zelenina i mořské plody

Vysoko je zde postavená běžná zelenina jako je například mrkev, pórek, rajčata a tak dále. Tedy klasika, kterou využíváme v gastronomii asi každý. Mezi tyto potraviny však vstupují i mořské plody. Například jde o chobotnice, u které se však vědci pozastavují, že jde o zdravou potravinu, avšak někdo může mít na ni alergii, nebo krevety, garnáty, škeble a podobně. Dobře jsou na tom i ryby. Nejvíce zabodovali losos, tuňák, makrela a pstruh. Například v Česku hojně konzumovaný kapr, kterého má mnoho lidí spojeného s Vánoci, obsadil 81. místo a také se do seznamu elitní stovky dostal.

Vepřové sádlo zabodovalo

Možná to někoho překvapí, ale takové vepřové sádlo je také v tomto seznamu. A nejen, že v tomto seznamu figuruje, dostalo se dokonce do první desítky. Tuto první desítku tvoří známé, ale i exotické plody. Uzavírá ji pak mořská ryba chňapal. Vepřové sádlo je tedy na osmé příčce a zajímavá je taky mangold – tedy listová zelenina s vysokým obsahem vitamínů a minerálů – která zaujala sedmé místo. Šesté jsou pak dýňová semínka a hned před nimi další semínka – tentokráte ta chia.

Jak studie a žebříček vznikaly?

Určitě je také důležitost zmínit metody a vůbec informace o této studii, které poté dala podnět k vypracování tohoto žebříčku sta nejzdravějších potravin. Jak bylo již zmíněno stojí za ní jihokorejští vědci. Z čeho vycházeli? Z práce, která zkoumala asi tisíc potravin. Ty byly systematicky hodnoceny na základě mnoha parametrů. Například podle toho, jaký je obsah těchto potravin (vitamíny, minerály, živiny), ale také jak jsou tyto látky v potravině namixované. Tedy šlo i o kombinaci zdraví prospěšných látek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *