Varovné signály nemocných ledvin. Rozpoznejte je včas

Nemoci ledvin mohou být velmi nebezpečné a vyžadují včasnou léčbu a řešení. Mnohdy stačí režimová opatření, která mohou především v začátcích rozvoje problému velmi pomoci. Jindy je nutné specializovaná lékařská péče, kdy ale také závisí na včasném diagnostikování onemocnění ledvin. Podívejte se na několik varovných signálů, podle kterých zjistíte, že s ledvinami není všechno v pořádku.

Otoky dolních končetin a vysoký krevní tlak

Mezi jedny z poměrně častých příznaků, které ukazují na problém s ledvinami, patří například otoky dolních končetin. Jde o to, že tělo není schopno správně pracovat s vodou v organismu, což může vést právě k otékání nohou. K tomu, ale i jako samostatný příznak, se může objevit zvýšený krevní tlak. Pozornost tomu věnujte hlavně v okamžiku, kdy vás dříve vyšší tlak nijak netrápil. Může se totiž jednat o jasný ukazatel problémů s ledvinami.

Zvýšená únava a úbytek hmotnosti

Mezi další příznaky, které mohou signalizovat problém s ledvinami, patří například zvýšená únava a ztráta hmotnosti bez zjevného důvodu. Problémem u těchto symptomů je však jejich nejasná specificita. Dají se tak velmi snadno zaměnit s jiným problémem, takže pokud máte podezření na nějaký problém, je nutné provést diagnostiku odběry krve či z moči, což provede obvodní lékař. Problémy s ledvinami přitom mohou být akutní, ale i chronické.

Foto: Pixabay

Změna barvy moči nebo potíže při močení

Pokud pozorujete změnu barvy moči, nebo dokonce močíte krev, jde o jasné znamení, že něco není v pořádku. Na vině mohou být právě ledviny. V pořádku není ani bolest, píchání či jiné nepříjemné pocity při močení. Opět jde o signál, že se jedná buď o zánět močového měchýře či problém s ledvinami. Pozor si dávejte na neléčené záněty, které se mohou přenést až do ledvin, což je poměrně nebezpečné. Včasná léčba pomocí vhodných antibiotik pro zničení bakterií, které jsou nejčastějšími původci, je tak rozhodně na místě.

Zdroj: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Rozpoznat-nemocne-ledviny-nemusi-byt-snadne.-Jak-odhalit-problem-a-jak-o-ledviny-pecovat__s10012x20293.html a https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-kidney-disease/symptoms-causes/syc-20354521

Náhledové foto: Pixabay