Pískavice řecké seno: pro lepší produkci testosteronu i mateřského mléka

Pískavice řecké seno

Tato bylinka se běžně používá zejména v indické kuchyni. Své využití má ale také v lidovém léčitelství. Latinský název rostliny je Trigonella foenum-graecum. Je to rostlina vysoká 60 až 90 cm se zelenými listy, malými bílými květy a lusky, které obsahují malá zlatohnědá zrna. Právě ta jsou na rostlině to nejcennější. Pokud je začneme konzumovat, můžeme se těšit z lehce nasládlé až ořechové chuti semínek.

Nutriční hodnoty

Jedna polévková lžíce (11,1 gramu) semen pískavice obsahuje 35 kalorií, 3 g vlákniny, 3 g bílkovin, 6 g sacharidů, 1 g tuků, 20 % denní hodnoty železa, 7 % denní hodnoty manganu, 5 % denní hodnoty hořčíku a další látky. Proto je pískavice řecké seno bylinkou, která je vhodná nejenom pro muže, ale také pro ženy. Níže uvedeme proč.

KojeníFoto: Pixabay

Produkce mateřského mléka

Mateřské mléko je velmi důležitým zdrojem výživy miminek. Ne vždy se ale laktace rozběhne tak, jak je potřeba. Některé děti neustále pláčou hlady, protože jejich maminka nedokáže „vyrobit“ dostatek mléka. Tento problém může pomoci vyřešit pískavice řecké seno, která je přírodní a bezpečnou metodou, jak zvýšit produkci mateřského mléka. Matky obvykle pijí čaj ze semen pískavice, ale existuje spoustu doplňků stravy, které tuto bylinku obsahují (doplňky stravy ale obvykle nejsou těhotným a kojícím ženám doporučovány z důvodu nedostatečného průzkumu bezpečnosti).

Hladina testosteronu

Testosteron je velmi důležitý hormon, který je zodpovědný za celou řadu funkcí – stavba svalů, potence, libido atd. Pravidelné užívání pískavice vede k růstu testosteronu. Zde je ale nutno dodat, že je zapotřebí provést ještě další výzkumy na podporu tohoto tvrzení.

Hladina cukru v krvi

Pro obě pohlaví se může hodit ta vlastnost pískavice, že napomáhá metabolickým stavům, jako je cukrovka. Z dosud provedených studií vyplývá, že pravidelné užívání pískavice vede ke snížení hladiny cukru v krvi a také ke snížení LDL („špatného“) cholesterolu. Pískavice totiž zlepšuje funkci inzulínu a navíc obsahuje vlákninu (která zpomaluje trávení, čímž cukr z potravin nezpůsobuje náhlé výkyvy hladiny cukru v krvi).

Další přínosy

Existují ještě další potenciální přínosy pískavice. Ty ale potřebují ještě více výzkumů. Patří mezi ně:

  • Kontrola chuti k jídlu (nižší spotřeba tuků při pravidelném užívání pískavice).
  • Hladina cholesterolu (pískavice může snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů).
  • Pálení žáhy (pískavice zmírňuje příznaky pálení žáhy).
  • Zánět (pískavice má protizánětlivé účinky).

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/fenugreek#testosterone

Foto: Pexels