Vakcína pro děti: Pfizer vyvinul vakcínu pro děti od 12 do 15 let

Očkování

Tato vakcína má mít podle společnosti Pfizer 100 % účinnost. Děti by měly být naočkovány včas tak, aby mohli již příští školní rok nastoupit do školy. Tato vakcína je pro všechny děti ve věku od 12 do 15 let a může se pochlubit maximální možnou účinností v klinických studiích. To je dokonce větší účinnost, než byla zaznamenána u dříve očkovaných účastníků ve věku 16 až 25 let.

Provedená klinická studie

Z celkových 2260 účastníků studie byla vakcínou očkována polovina. Ostatní dostali pouze solný roztok. Žádný ze skupiny, která dostala skutečnou vakcínu, se nenakazil. Z kontrolní skupiny s placebem bylo nakaženo 18 účastníků Covid-19. Děti snášely vakcínu bez vážných vedlejších účinků. Stejně jako vakcína pro dospělé, musí být i tato „dětská“ vakcína podána ve dvou dávkách s odstupem asi jeden měsíc mezi jednotlivými dávkami.

Koronavirus děti

Foto: Pixabay

Naděje pro návrat dětí do škol

Dalším důležitým krokem je povolení vakcíny pro použití u mladší populace. Společnost Pfizer se snaží o to, aby došlo k proočkování dětí ještě před tím, než začne nový školní rok. Schválení by tak muselo probíhat velkou rychlostí. Vakcína Pfizer je už schválena pro děti nad 16 let. Další dvě vakcíny, od společností Moderna a Johnson & Johnson, jsou schváleny pro osoby starší 18 let. Vysoká účinnost „dětské“ vakcíny tak slibuje, že alespoň pro děti by na podzim mohl začít alespoň trochu návrat do normálního života. Navštěvování školy se neděje jen za účelem učení se. Děti zde navazují sociální kontakty mezi svými vrstevníky, učí se chovat ve skupině, a to je velmi důležité pro jejich zdravý vývoj.

Vakcína pro mladší 12 let

Společnosti Pfizer a Moderna v současné době pracují také na vývoji vakcíny, která by byla vhodná pro děti již od 6 měsíců až do 12 let.

Zdroj: https://www.health.com/syndication/pfizer-covid-vaccine-safe-for-teens-12-to-15-year-old

Foto: Pixabay