Vaginální infekce dovedou potrápit i v létě. Zatočte s nimi!

žena

Poševní záněty jsou nepříjemným onemocněním, které prodělá minimálně jednou za život většina žen. Objevují se především v létě a jejich příčiny jsou různé. Jak vaginálním infekcím předcházet a jak je správně léčit?

Kvasinky a bakterie

Různé druhy mikroorganismů žijí v dámském pohlavním ústrojí celkem poklidně. Udržují mírně kyselé klima a brání před napadení patogeny. Jejich rovnováha je však křehká. Jakmile se jeden druh bakterií či kvasinek přemnoží, je zle. A k narušení stačí málo. Třeba výkyvy hormonů během menstruačního cyklu, nadměrná hygiena anebo léčba antibiotiky. Přemnožené kvasinky mohou mít původ i v nevhodném jídelníčku plném sacharidů nebo ve stresujícím životním stylu.

Nevhodnými bakteriemi se může žena nakazit i pohlavní cestou. Muži jsou také nositeli různých infekcí. U nich však často probíhají bezpříznakově.

ŽženaŽena: foto Unsplash

Pálení i výtok

Projevy zánětu mohou být různé. Při kvasinkové infekci je nejsilnějším příznakem bělavý tvarohovitý výtok a svědění a pálení genitálu. Bakterie zase způsobují výtok nažloutlý či hnědý. Například bakterie Gardnerela vaginalis s sebou přináší šedavý výtok zapáchající po rybině.

Ať už tedy zjistíte jakýkoliv diskomfort ve svém klíně, je nutné jej neprodleně řešit. Tyto infekce dovedou být pěkně záludné a dovedou se přehoupnout do chronické formy. Případně mohou způsobit problémy v těhotenství.

Vhodná léčba a prevence

Kvasinková infekce se léčí poměrně dlouho. Na trhu je celá škála vaginálních tablet či mastí. Lékař vám ochotně předepíše ten pravý lék pro vás. Někdy však stačí jen změna životního stylu a kvasinky samy ustoupí. Napadení bakteriemi však vyžaduje i zásah antibiotik.

Jak infekcím předcházet? Zvlášť v létě dbejte na prodyšné spodní prádlo a mokré plavky po koupání vždy vyměňujte za suché. K mytí intimních partií používejte jen přípravky k tomu určené a hygienu zbytečně nepřehánějte. V tomto případě platí, že méně je více.

Zdroj: https://www.angelini.cz/wps/wcm/connect/cz/home/terapeuticke-oblasti/pro-zeny/onemocneni/posevni-infekce

Žena: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.