Vylákejte své děti od počítačů ven – zde je několik tipů, jak na to

Děti na zahradě

V době pandemie přibývali na váze nejen dospělí, ale také děti. Pohyb je velmi důležitý pro každého člověka, bez ohledu na věku. Vývoj informačních technologií, počítačové hry, zábavná videa – to všechno jsou věci, které drží děti uvnitř, na místo toho, aby se rozběhly ven a tam si hrály. Počítač jim naservíruje dobrodružství na zlatém podnose. Když k tomu připočteme množství sladkostí a pochutin, které jsou v dnešní době k dispozici, vyplývá z toho jediné: nadměrné množství obézních dětí.

Dětská obezita

Současný stav dětské obezity bohužel překonal veškeré předpoklady. Každé sedmé dítě je obézní a čtyři děti ze sta trpí dokonce monstrózní obezitou. Obezita je nebezpečná u dětí i u dospělých. Spolu s obezitou totiž přichází mnohé zdravotní potíže, jako je metabolický syndrom, rychlý nástup puberty a často také snížení celkové výšky. Tlak společnosti na obézní jedince může způsobit mnohé psychické potíže.

Děti

Foto: Pixabay

Zahradní nástroje

Malé děti (školního a předškolního věku) je velmi snadné dostat ven. Jejich přirozeností je pohyb, takže když jim poskytneme podnět k tomu, jít ven, často s nadšením poslechnou. Děti v tomto věku často napodobují dospělé, takže pokud rádi zahradničíte, můžete dětem pořídit vlastní nářadí (lopatku, kolečka, hrábě) a vymezit jim na zahradě činnosti. Ty starší mohou pracovat rovnou u zeleniny, ty mladší bude lepší zabavit na pískovišti nebo v takové části zahrady, kde nezpůsobí škody na již vzrostlých plodinách.

Práce s přírodou

Existuje spoustu věcí, které děti mohou dělat venku a přitom se přiučit. Můžete s nimi stavět hmyzí hotely nebo krmítka pro ptáky, sbírat různé rostlinky a zakládat je do herbáře, učit se jejich názvy a učit se také o životě zvířátek. Příroda poskytuje spoustu možností vyžití. Nechte děti, ať je vede jejich vlastní fantazie, která sama o sobě dokáže vymyslet spoustu zábavných her. Můžete zavzpomínat na hry, které jste hráli vy jako děti nebo svým dětem připravit například cestu za pokladem plnou úkolů.

S teenagery je to těžší

Na předchozí činnosti ale teenagery nalákáte jen velice těžko. Přesto je ale dobré, když bude mít na starosti určitou činnost, které se bude pravidelně a opakovaně věnovat. Může to být sekání trávy, čištění bazénu a podobně. Činnosti by samozřejmě měly být přiměřené věku dítěte. Velmi dobrými venkovními činnostmi, které se provozují venku a mají je rádi i teenageři, je grilování.

Zdroj: http://sdetmiprotiobezite.cz/pro-sponzory/prevalence-detske-nadvahy-a-obezity/

Foto: Pixabay