V Česku je nejvíce nakažených od počátku epidemie

Karanténa

Data z minulého týdne ukazují, že v této době je v České republice nejvíce pozitivně testovaných lidí na koronavirus. Co stojí za nejvíce aktivními případy onemocnění covid-19 od počátku koronavirové epidemie? Na to se dnes podíváme.

Čísla údajně neznamenají druhou vlnu

Celková čísla jsou následující. Kumulativně bylo zde od počátku března (první případ byl odhalen 1: března 2020), nakaženo 13 855 osob. Z nich se již 8773 lidí vyléčilo a 358 lidí bohužel tomuto novému typu koronaviru podlehlo (čísla jsou z konce minulého týdne pozn. autora). Podle vyjádření v médiích prof. Prymuly, vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví, se však nelze domnívat, že jde o druhou vlnu epidemie, která by byla srovnatelná s vrcholem, který Česko zažilo v dubnu. Počet hospitalizovaných případů s těžkým průběhem totiž neroste tak dramaticky, jako počet případů. Mnoho lidí taky virus v těle má, ale průběh nemoci je téměř nulový.

Hospitalizovaných je přes sto třicet

Právě počet hospitalizovaných a těch, kteří zažívají těžký průběh nemoci, není srovnatelný se situací z počátku epidemie koronaviru v České republice. Nyní je totiž hospitalizovaných přes 131 lidí. Jen asi u deseti z nic je situace vážná a jsou na plicní ventilaci. Pokud se však podíváme na absolutní čísla, nyní máme 4764 aktivních případů (data ze soboty 18. 7. pozn. autora). To je nejvíce od počátku krize. Předtím bylo maximum 4730 aktivních případů z 11. 4.

Aktuální lokální ohniska

Nyní je problém zejména s lokálními ohnisky. Těch je nejvíce v Moravskoslezském kraji, kde již byla na území celého kraje znovuzavedena přísnější hygienická opatření. Jde o Karvinsko, ale dále i o Nemocnici v Ostravě, Nový Jičín a Frydecko-Místecko. Mězi aktuální ohniska patří také Mělnicko, konkrétně obec Čečelice. Výčet nejaktuálnějších ohnisek pak zakončíme Vlčnovem, obcí na Uherskohradišťsku. V celkovém pohledu a přepočtu na obyvatele je pak nejvíce případů v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.