Užívání kolagenu má smysl: Pomáhá na klouby i pleť

Kolagen je jedním z nejdůležitějších složek v lidském těle a je zásadní pro zdraví a dobrou kondici. Jedná se o bílkovinu, která je obsažena ve všech tkáních těla, zejména v kůži, kloubech, vazivech a kostech. Běžně je přijímán ze stravy, ale nemusí ho být dostatečné množství, což je i důvod, proč jsou stále více populární nejrůznější doplňky s obsahem kolagenu. Má však jejich užívání opravdu smysl?

Správná funkce kloubů

Kolagen je nezbytný pro správnou funkci kloubů, protože jeho hlavní úlohou je obnovovat a opravovat poškozené tkáně v kloubech, aby mohly fungovat správně a ideálně bez bolestí i v pokročilém věku. To znamená, že kolagen podle výzkumů pomáhá udržovat klouby silné, pružné a bez bolestí, což je vhodné například při aktivním sportování nebo fyzicky náročné práci.

Podpora přirozené krásy

V poslední době se zvyšuje zájem o kolagen jako přírodní zdroj zdraví a krásy. Kolagen se v posledních letech stává stále populárnějším jako součást různých kosmetických produktů. Lidé ho také často užívají ve formě doplňků stravy, aby podpořili svou pleť, krásu vlasů, nehtů i pokožky. Konkrétně v případě pokožky pomáhá podle studií kolagen přirozeně zvyšovat hydrataci, elasticitu a snižovat tím výskyt vrásek nebo ochabnutí kontur obličeje.

Záleží na výběru kvalitního produktu

Pro maximální prospěšné efekty z užívání kolagenu záleží na tom, jaký produkt si vyberete. Kvalitní doplňky stravy často kombinují vitamín C s kolagenem, protože se svými účinky vzájemně doplňují. Vybírat navíc můžete mezi hovězím nebo mořským kolagenem, kdy ještě k tomu záleží na konkrétní kvalitě daného produktu, což ovlivňuje způsob zpracování či původ.

Foto: Unsplash

Pravidelné užívání jako základ úspěchu

Ani nejlepší kolagen neudělá takovou službu, když si ho vezmete jen jednou za dlouhý čas v porovnání s kvalitativně horším produktem, který si však budete brát poctivě v doporučené dávce každý den. K tomu nezapomínejte na zdravou a vyváženou stravu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/collagen a https://www.verywellhealth.com/collagen-supplements-for-skin-89940

Náhledové foto: Unsplash