Chcete snížit „špatný“ cholesterol? Na co si dát pozor

Cholesterol

Cholesterol sám o sobě není nic špatného. Naopak, má v těle několik nezastupitelných funkcí. Pokud je ho ale příliš mnoho, může být nebezpečný a je jedním z prvních indikátorů toho, že hrozí kardiovaskulární onemocnění. S narůstajícím věkem se riziko vysokého cholesterolu zvyšuje. A protože se jedná o běžný problém, stále více lidí chce vědět, jakým způsobem se dá cholesterol snížit. Jak asi tušíte, je to běh na dlouhou trať.

Nižší cholesterol začíná změnou jídelníčku

I když není pravdou, že vysoký cholesterol mají pouze lidé obézní, pravdou je, že za jeho vysoké množství může právě nesprávně zvolený jídelníček. Pokud se budete stravovat tak, abyste snížili množství cholesterolu, přinese vám to ještě jednu výhodu: zhubnete! Co tedy ve svém jídelníčku změnit?

  • Vynechejte trans-tuky – jedná se o částečně hydrogenovaný rostlinný olej. Hydrogenace zbavuje rostlinný olej jeho prospěšných vlastností a zvyšuje životnost potravin. Bohužel také přispívá ke zvyšování cholesterolu.
  • Snižte nasycené tuky – jedná se o ty, které se nachází především v červeném mase a plnotučných mléčných výrobcích. Nebezpečné jsou tím, že zvyšují cholesterol, zejména ten „špatný“ (LDL).
  • Zařaďte omega-3 mastné kyseliny – ty sice přímo neovlivňují LDL cholesterol, ale působí příznivě na zdraví srdce. Obsaženy jsou zejména v rybách (losos, sleď, makrela), vlašských oříšcích či lněných semínkách.
  • Zařaďte rozpustnou vlákninu – snižuje vstřebávání cholesterolu do krevního řečiště. Obsažená je v celozrnných výrobcích, ovesných vločkách, luštěninách, ovoci a zelenině.
  • Přidejte syrovátkový protein – ten se nachází v mléčných výrobcích, snižuje LDL cholesterol a krevní tlak.

Hamburger

Foto: Pixabay

Více cvičte

Mírná fyzická aktivita může zvýšit „dobrý“ (HDL) cholesterol. Stačí si dopřát procházku každý den v době oběda, jet na kole do práce nebo si zahrát oblíbený sport.

Skoncujte s kouřením

Pokud přestanete kouřit, můžete tím podpořit zdravou hladinu HDL cholesterolu. Již za 20 minut se zotaví krevní tlak a tepová frekvence, za 3 měsíce se dá krevní oběh do pořádku a funkce plic se začne zlepšovat, do jednoho roku se sníží riziko vzniku srdečních onemocnění o polovinu.

Alkohol si dopřávejte výjimečně

Mírné užívání alkoholu je spojeno s vyššími hladinami HDL cholesterolu, avšak přínosy nejsou dostatečně silné na to, abychom kvůli této skutečnosti začali s alkoholem. Příliš mnoho alkoholu může vést k vážným zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku, srdečního selhání a mrtvice.

Zdroje info:

https://www.health.harvard.edu/blog/trying-to-lower-stubbornly-high-ldl-cholesterol-202211012842

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/in-depth/reduce-cholesterol/art-20045935

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1312230/

Foto: Pixabay