Mokre vlasy

Uskalí spaní s mokrými vlasy

Už od dětství nás maminky varovaly před tím, abychom chodili spát s mokrými vlasy. Proč to ale dělaly? Vadilo jim to vrabčí hnízdo, se kterým se jejich děti ráno probudily, nebo k tomu měly i jiný důvod? Spaní s mokrými vlasy se mnozí vyhýbají už jen z toho důvodu, že je to pro ně nepohodlné: namočí si polštář, v případě dlouhých vlasů také krk a pyžamo. Na druhou stranu, někdy je člověk tak unavený, že se donutí umýt si vlasy, ale už nemá energii na to, aby si je vysušil. Kde je pravda? Je spaní s mokrými vlasy skutečně škodlivé?

Někdy to jinak nejde

V některých případech nemáme na výběr. Vlasy jsou mastné a špinavé a potřebují umýt. Ale ve vedlejším pokoji spí dítě, které bychom mohli vysoušečem vlasů vzbudit. Anebo se tento přístroj náhle pokazí. Někteří lidé vysoušeč nepoužívají, protože si myslí, že je škodlivý. A jít spát s mokrými vlasy se přitom zdá tak pohodlné – prostě usnete a ráno se probudíte se suchou hlavou. Ale je to dobré pro vlasy?

Vysoušení vlasů

Vysoušení vlasů: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výhody spaní s mokrými vlasy

Mezi výhody této metody patří to, že neplýtváte elektřinou, když spouštíte fén. Pokud navíc máte kudrnaté nebo vlnité vlasy, můžete se ráno probudit se zajímavým účesem.  A v neposlední řadě si neničíte vlasy teplým proudem vysoušeče.

Nevýhody spaní s mokrými vlasy

Mezi velké nevýhody ale patří to, že mokré vlasy jsou mnohem náchylnější k poškození. Po mytí se dokonce nedoporučuje vlasy česat, natož aby se vlasy celou noc třely o polštář. Navíc můžete také nastydnout. Vlhká hlava nebo dokonce krk a otevřené okno vám mohou zadělat na silné nachlazení. Ráno po probuzení můžete mít navíc problém vlasy upravit. Vlasy se obtížně vrací do polohy, v jaké byste je chtěli mít. Navíc ztrácí svůj lesk.

Pozor na bakterie

Mokré vlasy na polštáři způsobují vlhkost. Když k tomu navíc přidáme teplo, které jde z našeho těla (popř. z naší hlavy), pak vznikne skvělé prostředí pro bakterie. Ty se tak mohou vesele množit a zadělat vám na mnohé zdravotní problémy, včetně alergií.

Co z toho plyne?

Pokud tedy srovnáme jednotlivé nevýhody, zjistíme, že spaní s mokrými vlasy je mnohem horší, než si je vysušit fénem. Bohužel, pokud nemáte čas umýt si vlasy přes den a nechat je volně uschnout, je to to lepší řešení.

Muž: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

2 komentáře

  1. Hary Odpovědět

    … a co takhle vysušit vlasy huňatým froté ručníkem? A v případě dlouhých vlasů třeba i dvěma po sobě. Tahle možnost mi ve výčtu nějak chybí 🙂

  2. Iveta Odpovědět

    před dvěma roky jsem onemocněla nějakou záhadnou chorobou,zhruba 10 dní jsem měla horečky kolem 40 a asi 3 týdny jsem se příšerně,ale příšerně potila-každou půl hodinu suché pyžamo bylo málo.Samozřejmě jsem se potila i na hlavě,vlasy jsem měla neustále mokré,byl to šílený pocit,od té doby úplně nesnáším mokrou hlavu,asi bych umřela muset jít spát a mít mokré vlasy,brr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *