Tlusté střevo a jeho nemoci

Tlusté střevo představuje poslední úsek trávícího systému člověka. Jeho význam je obrovský, jelikož díky němu dochází k vypuzení nestravitelných zbytků jídla ven z těla prostřednictvím konečníku. Tlusté střevo je bohužel poměrně náchylné k různým onemocněním, a to především díky nevhodné skladbě jídelníčku, přespřílišnému stresu a dalším faktorům. Ostatně v současné době jsou nemoci tlustého střeva označovány jako civilizační. Není tak od věci se na některé z nich soustředit.

Zánět slepého střeva a hemoroidy

Poměrně četným probléme týkající se střev je zánět slepého střeva. Jedná se o zanícení výběžku slepého střeva. Tento červovitý výběžek leží v horní části tlustého střeva. Když se podíváme, jaké má zánět tlustého střeva příznaky, pak zjistíme, že se jedná o celkem standardní komplikaci. Je léčitelná chirurgicky, a to operací prováděnou laparoskopicky. Pokud se včas pozná, neohrožuje lidský život. Hemoroidy jsou velmi nepříjemné a v podstatě se jedná o vyhřeznutí části střeva ven z konečníku. Pozná se především existencí tmavé krve ve stolici. Léčba spočívá ve změně jídelníčku anebo chirurgickém zákroku.

Crohnova nemoc

Velmi nepříjemná je také Crohnova nemoc. Jde o chronické onemocnění trávicího traktu. Nejvíce lze zaznamenat její projevy v oblasti přechodu mezi tenkýma tlustým střevem. Právě v tomto místě vznikají menší vředová ložiska, která jsou velmi bolestivá. Díky nevhodné stravě a životním stylu se tato nemoc bohužel rozšiřuje, i když většinou jde o dědičnou záležitost. Ostatně o Crohnově nemoci jsme psali již zde.

Nádory tlustého střeva

Nejhorší variantou onemocnění tlustého střeva jsou nádory. Může jít jak o nezhoubné benigní, tak i o zhoubné maligní. Hodně se hovoří o polypech, které je optimální nechat si chirurgicky odstranit. Náš národ je bohužel pověstný svým nevhodným stravováním a stolice v krvi tak může značit právě přítomnost některého z nádorů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.