Srovnávání s ostatními lidmi: tipy, jak s tím přestat

Srovnání

Ať chodíme, kudy chceme, srovnávání s ostatními lidmi se nevyhnete. Srovnáváme se s ostatními my sami a ostatní se srovnávají s námi. Avšak díky této činnosti si můžete zkazit náladu. Vždycky se ve vašem okolí najde někdo, kdo je podle vás v něčem lepší. A pokud je tato věc pro vás zásadní, začnete být naštvaní. A dobrá nálada se mění ve špatnou. Klíčem je nedovolit srovnávání, aby ovládlo váš den a nepříznivě ovlivnilo vaše nálady a pocit vlastní hodnoty. Jak se přestat srovnávat s ostatními?

Odstranění spouštěče

Fyzicky odstranit všechny spouštěče je nemožné. Můžete to ale udělat ve své mysli. Když cítíte, že máte chuť hodnotit se a porovnávat s ostatními, zaměřte se na své tělo. Sedněte si rovně a soustřeďte se na dýchání. Dýchejte do břicha, protože hrudní dýchání je mělčí a slouží k rychlejšímu dýchání, například když jsme v ohrožení nebo ve stresu (bohužel dnes naprostá většina lidí dýchá pouze hrudníkem). Dýchání do břicha poznáte podle toho, že se při dýchání se vaše břicho hýbá nahoru a dolů. Dýchání do břicha podporuje relaxaci.

Srovnání

Foto: Pixabay

Ujasněte si, co skutečně chcete

Ke srovnávání nás vedou většinou sociální sítě. Na nich můžeme vidět, že náš spolužák často cestuje, fotí se u moře, na horách apod. A tak nějak pociťujeme, že tohle bychom také měli chtít. Otázkou ale je, zda to skutečně chceme. Úspěchy a životní styl druhých nemusí odpovídat vašemu životnímu přesvědčení. Nakonec zjistíte, že jim ani není co závidět.

Opakujte si povzbuzující větu

Možná, že si budete připadat hloupě, až budete neustále dokola opakovat: „Jsem jedinečná a nesrovnatelná osoba.“ I když tomu třeba na začátku nebudete věřit, s postupem času se tato věta může stát tím, co vám pomůže nesrovnávat se s ostatními. Svou větu (nemusí to být výše uvedená věta) opakujte několikrát hlasitě a poté postupně tišeji a tišeji, až ji necháte splynout se vzduchem. Tuto praxi navrhuje jógový guru Paramahansa Yogananda.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-stop-comparing-yourself-to-others

https://forbes.cz/srovnavate-se-s-ostatnimi-tady-jsou-duvody-proc-byste-to-nemeli-delat/

Foto: Pixabay