Kurkuma je zdravá! Tipy, jak ji jíst klidně každý den

Kurkuma

Kurkuma je koření, které se hojně používá například v Indii. I když toto koření známe a používáme ho, obvykle je to jen občas. Kurkuma ale obsahuje spoustu antioxidantů, které bojují proti oxidačnímu stresu (a tím i zánětům v těle). Prospěšná tak může být proti rakovině, pro srdeční zdraví, při léčbě Alzheimerovy choroby či bolestech kloubů. To je důvod, proč bychom ji měli jíst každý den. A zde je několik tipů, jak ji do svého jídelníčku začlenit.

Kurkuma na snídani

Pokud jste si mysleli, že kurkuma se hodí pro přípravu hlavního chodu, nemáte pravdu. Použít ji můžete už při přípravě snídaně. Spolu s dalším kořením totiž může ochutit vaše vajíčka – míchaná, sázená či jako omeleta. Kurkumu také můžete pít, a to ve formě ranního smoothie nebo kurkumového čaje.

Kurkuma

Foto: Pixabay

Zlaté mléko

Zlaté mléko je ideální nápoj před spaním. Pomůže vám uklidnit nervy a relaxovat. Připravíte je velice jednoduše. Nalijte šálek mléka (může být kravské, kozí nebo jakákoliv rostlinná alternativa) do malého hrnce, přidejte lžičku kurkumového koření, špetku černého pepře a na sporáku zahřejte. Dejte si pozor, ať se směs nedostane do varu, to pak přicházíte o cenné látky. Pro lepší chuť můžete přidat také špetku skořice, kardamomu, medu nebo kokosového oleje.

Kurkuma dochucuje a dobře vypadá

Kurkuma má nádhernou zlatou barvu a zajímavou kořeněnou chuť. Proto ji můžete přidat do jakýchkoli pokrmů, které využívají rýži bez omáčky. Vyzkoušejte také indické kari a různé slané kaše. Kurkuma se skvěle hodí i do pomazánek nebo jako součást nádivky do kuřete. Kurkuma se skvěle hodí zejména ke květáku, takže jím můžete obohatit všechny pokrmy s květákem. Pokud máte oblíbenou směs koření nebo bylinek, můžete k ní přisypat kurkumu. To vám pomůže používat ji častěji.

Kurkuma ve formě doplňků stravy

Pokud se vám kurkumu nepodaří začlenit do každodenní stravy a přesto chcete těžit z výhod, které kurkumin (účinná látka obsažená v kurkumě) nabízí, můžete začít užívat kurkumu ve formě doplňků stravy. Mělo by jít ale až o tu poslední možnost. Výhodou je to, že kurkuma obvykle přichází ve spojení s další účinnou bylinkou, jako je například zázvor. Podpořit tak můžete také svou imunitu.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/ways-to-eat-turmeric-daily

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric

Foto: Pixabay