x_povlečení

Spánek v objetí přírody

Myslíte si, že spánek je nejdůležitější? Ano, je. Pokud se totiž dobře nevyspíme, celý den jsme neklidní, unavení a nedovedeme si vychutnat plně den se vším, co přináší.

Lidé si do ložnice vybírají vybavení, nábytek a bytový textil. Obojí podřizují svému vkusu, aby se cítili v pokoji, kde spí, příjemně. Estetická stránka je však jednou stránkou mince. Tou druhou jsou materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Věděli jste například, že na 1 sadu běžného bavlněného povlečení se průměrně spotřebuje asi 1 kg chemikálií? Hnojiva, pesticidy, chlór a chemická barviva… Alternativou tohoto chemického koktejlu může být povlečení z certifikované biobavlny, jejíž produkce je přísně kontrolována a garantována mezinárodními biotextilními autoritami (nejznámější je GOTS – Global Organic Textile Standard).

Největší rozdíl v produkci biobavlny oproti běžné bavlně je použití přírodních namísto chemických látek. Biobavlna používá metody nechemické, v souladu s přírody, s cílem zachování její organické čistoty. Zemědělci obdělávají pole v souladu s přírodou a používají pouze přírodní, neškodná barviva a bělidla namísto velkého množství toxických látek. Další kapitolou je látka, ze které se povlečení šije. Textilie dnes musí vyhovovat vysokým nárokům. Musí být barevně zajímavé a měkké, k tomu lehce ošetřovatelné a nemačkavé. Jejich kvalita a barva musí být i po opakovaném nošení a praní trvalá a v ideálním případě musí odpuzovat špínu. Aby textil vyhovoval takovým nárokům, musí být obarven a ošetřen pomocnými chemikáliemi. Rezidua těchto látek zůstávají v textilu a za určitých podmínek se z něj mohou uvolňovat. Na lidské zdraví mají chemické látky samozřejmě dopad negativní a bývají příčinou nejrůznějších forem alergií a ekzémů.

Alternativou zdravého spánku se nabízejí bio lůžkoviny ze 100% biobavlny s přírodními bio výplněmi. V České republice je již můžete zakoupit u specializovaných prodejců. Na biotextilní segment, konkrétně produkci bio lůžkovin, se v ČR specializuje i český výrobce BIO4PLANET. V jeho nabídce naleznete nejen bio povlečení, bio prostěradla, ale i bio polštáře a bio přikrývky. Všechny výrobky jsou z certifikovaných biotextilních materiálů, biobavlny a bio vlny. Bio povlečení můžete vybírat v příjemných barvách evokujících přírodu a vodu, bio polštáře a bio přikrývky si můžete vybrat v několika variantách též – polštáře měkké, střední či pevné; a přikrývky ve variantách na léto, na zimu či univerzální, vhodné na celý rok.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *