Smutná statistika utonutí v ČR. Jak se správně chovat u vody

Každý rok hlavně během letních měsíců se množí případy utonutí. V průměru se každý rok jedná až o čísla okolo dvou stovek lidí. To jsou počty, které mnohdy překonají i údaje ze států, kde mají moře. Čím to je a jak se správně chovat u vody, aby bylo riziko co nejmenší?

Nepříjemné statistiky počtu utonulých

Každý rok jsou letní měsíce v České republice mnohdy poznamenané řadou smutných příběhů, kdy neopatrnost ve vodě vede k tragickým událostem. Přitom většinou stačí porce opatrnosti a dodržování základních pravidel bezpečného pohybu ve vodě. Potom by možná statistika úmrtí z utonutí nemusela znamenat pro ČR v roce 2020 hrozivých 205 lidí nebo v roce 2021 o něco menší, ale stále větší počet 160 lidí. Na počet obyvatel jde o opravdu alarmující číslo, které je často znatelně vyšší v porovnání s jinými zeměmi.

Základní pravidla bezpečného pohybu ve vodě

A jak se tedy chovat ve vodě, aby bylo riziko možného zranění, či dokonce utonutí co možná nejmenší? Základem je dodržování několika jednoduchých pravidel. Především jde o objektivní posouzení vlastních možností. Nesnažte se při plavání lámat rekordy, ani se zbytečně či z hecu nepouštějte do viditelně nebezpečných míst. Naprostým základem je také vynechání alkoholu ve chvíli, kdy máte v plánu plavání. Právě konzumace alkoholu totiž snižuje kritický úsudek a může znamenat podcenění nebezpečných situací.

Foto: Pixabay

U dětí nezapomínejte na neustálý dozor

Z pohledu utonutí u dětí se většinou jedná o chybějící nebo nedostatečný dozor. Nad dítětem je potřeba mít neustálý dohled a sledovat, zda plave správně. Pomoci mohou i nejrůznější pomůcky, jako jsou rukávky nebo plovací vesta, která dítě nadnáší na hladině. Velkou část utonutí bohužel tvoří i děti, které se nepozorovaně dostaly k nechráněnému bazénu. I tady je naprosto klíčová prevence v podobě dostatečného zabezpečení a víceméně neustálého dohledu nad dítětem.

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/utonuli-v-cr-jak-se-chovat-u-vody/ a https://www.denik.cz/zdravi/vite-jak-se-spravne-chovat-u-vody-20140701-2pfy.html

Náhledové foto: Pixabay