Škrábání jazyka: podporuje ústní zdraví a snižuje zubní kazy

Jazyk

Škrábání jazyka se může stát účinnou metodou, jak se zbavit nepříjemností, které se pojí s ústní dutinou. Nepříjemný dech, zubní kazy nebo třeba záněty dásní jsou způsobeny bakteriemi, které se v ústech hromadí. A hromadí se také na jazyku. Proto až příště v obchodě narazíte na speciální škrabku na jazyk, neváhejte a jednu si kupte. Můžete tím docílit celé spousty zdravotních výhod!

Proč se pustit do škrábání jazyka

Škrábání jazyka je činnost, kterou doporučují také lékaři, zejména ti zubní. Na jazyku totiž může být zachycena celá spousta nebezpečných bakterií. Čím více jich v ústech je, tím je situace nebezpečnější. Zvyšuje se například pravděpodobnost zánětu, který může způsobit onemocnění dásní. Proto bychom se měli aktivně podílet na jejich pravidelné odstraňování.

Jazyk

Foto: Pixabay

Méně zubních kazů

Velké množství bakterií je zodpovědné také za tvorbu zubních kazů. Možná už jste si říkali, jak je možné, že máte zubní kaz, když si pravidelně čistíte zuby. Důvodem mohou být právě bakterie, které se usadí na vašem jazyku. Některé zubní kartáčky jsou ze zadní strany opatřeny speciální škrabkou, která se používá na jazyk. I tu je vhodné používat, i když nemusí být tak účinná, jako právě škrabka určená přímo na jazyk.

Chuťové buňky

Z jazyka bychom se při škrábání měli snažit odstranit bílý povlak. Právě ten je tvořen nahromaděnými bakteriemi, odumřelými buňkami a zbytky jídla. Právě odstranění tohoto bílého povlaku je podle lékařů dokonce účinnější, než použití zubní niti, ústní vody nebo čištění oblasti kartáčkem! Díky „očištění“ jazyka si můžete zlepšit funkci chuťových pohárku a lépe si vychutnat každé jídlo.

Způsoby škrábání jazyka

Na internetu můžete najít celou řadu metod, jak jazyk oškrábat. Nejlepší je ale investovat do speciální škrabky na jazyk, která není drahá. Má tvar písmene U a vyrábí se z plastu nebo oceli. Dostupná je v drogeriích a lékárnách. Někdy ji dokonce můžete zakoupit také v balení s nádobou, do které ji můžete vložit a kterou je možné využít i jako cestovní. Lékaři doporučují zahrnout škrabku do každodenní ústní rutiny. Jazyk bychom měly škrábat ráno a večer.

Správné čištění jazyka

Ideální je pracovat se škrabkou před zrcadlem. Vyplázněte jazyk a škrabku umístěte k zadní části jazyka. Jemně ji veďte dolů ke špičce jazyka. Použijte mírný tlak. Tento postup opakujte třikrát až čtyřikrát. Poté opláchněte škrabku pod teplou vodou. Také ústa vypláchněte čistou nebo ústní vodou.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/does-tongue-scraping-actually-work-and-should-i-be-doing-it/

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/tongue-scraping

Foto: Pixabay