Vše, co jste chtěli vědět o menstruačních kalhotkách – nejčastější otázky a odpovědi

Menstruační kalhotky

Slyšíte o menstruačních kalhotkách poprvé a máte spoustu otázek? V čem jsou dobré? Jak je prát? Jak správně vybrat? Vy se ptáte, my odpovídáme. Odpovědi na nejčastější dotazy najdete v následujícím rozhovoru.

Proč používat menstruační kalhotky?

Proč bych měla používat menstruační kalhotky místo vložek a tampónů?

Menstruační vložky nebo tampóny jsou na trhu už desítky let a ženy si na ně zvykly. Snadno se používají: staré se vyhodí a použije se nové. Tímto způsobem se však vytváří mnoho zbytečného odpadu. Naproti tomu menstruační kalhotky jsou ekologické – jsou pratelné, používají se opakovaně a tak nevytváříte odpad navíc. Při správné péči vám vydrží až 2-3 roky. Díky tomu také ušetříte spoustu financí za opakovaný nákup jednorázových pomůcek. Menstruační kalhotky jsou také velmi komfortní – nic se neodlepuje a netlačí.

Jak správně vybrat menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky

Foto: Ecomodi.cz

Kolik kusů menstruačních kalhotek denně spotřebuji?

Obecně by se dalo říct, že vám budou stačit 2 kusy kalhotek na den a 1 kus na noc. Záleží však na síle menstruace a zvolené sací třídě. Pokud zvolíte nižší sací třídu, budete muset kalhotky měnit častěji. Vyšší sací třída pohltí více tekutiny, a tak na sobě můžete mít jedny kalhotky zhruba 8 hodin a pak je vyměnit za nové.

Velikost mám volit stejnou jako u běžného spodního prádla?

Velikosti menstruačních kalhotek se nemusí shodovat s velikostmi v jiných obchodech se spodním prádlem. Vždy se proto při nákupu řiďte velikostní tabulkou, kde najdete například tyto rozměry: obvod pasu, obvod boků, šířku gumy, výšku vašeho spodního prádla. Pozor, rozměry závisí také na střihu. Je rozdíl mezi klasickým střihem, vysokým pasem, tangy atd. Měření je při výběru spodního prádla klíčové, obzvlášť u funkčních menstruačních kalhotek, které musí sedět přesně na tělo.

Podle čeho poznám, jakou sací třídu použít a po jaké době kalhotky vyměnit?

Každý prodejce má jiné značení savosti, ale obecně platí, že první stupeň savosti je vhodný na začátek nebo konec menstruace, a naopak nejvyšší stupeň savosti je doporučován na dny nejsilnějšího krvácení a na noc. Ostatní dny můžete použít menstruační kalhotky se střední nebo silnou savostí podle aktuální potřeby. Můžete se řídit pravidlem, že stupeň savosti odpovídá počtu použitých vložek/tampónů. To znamená, že například třetí sací třída pojme tolik jako 3 vložky/tampóny. Při prvním použití doporučujeme být doma, ať můžete v klidu odhadnout dobu, po které je vhodné kalhotky vyměnit.

Jak menstruační kalhotky používat a udržovat?

Menstruační kalhotky

Foto: Ecomodi.cz

To mě zajímá – jak si mám menstruační kalhotky měnit přes den, třeba v práci? Neumím si představit, že si špinavé kalhotky ponesu domů v kabelce nebo batohu.

Pro tyto účely slouží různé taštičky speciálně určené na menstruační kalhotky. Například český prodejce Ecomodi nabízí dva druhy taštiček. Jedna taštička je voděodolná a plastová – můžete ji tedy otřít mokrým hadříkem a vydezinfikovat. Druhá taštička je ušitá z nepromokavé látky a je pratelná na 40 °C. Můžete je nosit sebou a použité kalhotky do nich vložit. Nejdřív je však potřeba kalhotky po použití propláchnout pod studenou vodou od největších nečistot. Domů už si tedy v taštičce ponesete přeprané a skoro čisté kalhotky. Poté je dáte co nejdříve volně uschnout nebo ihned vyperete.

Jak mám menstruační kalhotky prát? S ostatním prádlem? To mi přijde nehygienické.

Jak už jsme se zmínili, po každém použití je potřeba kalhotky propláchnout pod proudem studené nebo vlažné vody dokud nepoteče pouze čistá voda. Je to zásadní krok ve správné péči o kalhotky. Je obecně známo, že studenou vodou dobře pouští krev z tkanin a stejně je tomu i u menstruačních kalhotek. To znamená, že ve chvíli, kdy dáváte kalhotky prát do pračky s dalším podobným prádlem, jsou už odstraněny největší nečistoty. Nemusíte se tedy obávat, že by to nějak poničilo ostatní prádlo v pračce. Není ani nutné prát kalhotky v pračce hned ten den. Můžete je nechat volně schnout a až se jich během několika dnů nahromadí více, dáte je vyprat společně, a to na 40 °C bez aviváže.

Více o praní menstruačních kalhotek dočtete například v tomto článku: Praní a sušení menstruačních kalhotek

Co když vyperu kalhotky omylem s aviváží?

Pokud menstruační kalhotky omylem vyperete společně s aviváží, určitě je nepoužívejte, jelikož bude narušena savost materiálů a kalhotky by protékaly. Dejte je tedy opětovně vyprat s pracím gelem, ať se z nich aviváž vymyje, a až poté budou opět funkční.

Můžu prát menstruační kalhotky s dezinfekcí?

Při praní menstruačních kalhotek není nutné používat dezinfekci. Materiály použité na výrobu menstruačních kalhotek jsou přirozeně antibakteriální (například bambusová viskóza). Při správné péči o kalhotky (praní a důkladné usušení) je potlačeno riziko vzniku bakterií na minimum. Na praní bohatě stačí prací gel běžně dostupný v obchodě, případně prací gel na jemné prádlo.

Jsou menstruační kalhotky vhodné i na inkontinenci?

Ano, menstruační kalhotky se mohou používat i při úniku moči. Spolehlivě pohlcují tekutinu stejně jako v případě menstruačního krvácení.

Kolik stojí a kde je koupit?

Pokud dobře počítám, tak na celý týden budu potřebovat minimálně 10 kusů kalhotek. To mi ale přijde dost peněz na to, že jsem je ještě ani nevyzkoušela.

To určitě chápeme, a proto doporučujeme poprvé koupit 1 nebo 2 kusy, ať je můžete během jednoho dne vyzkoušet a zjistit, jak jste s nimi spokojená. Některé zákaznice to vyřešily tak, že ze začátku střídaly kalhotky s jinými menstruačními pomůckami a postupně si každý měsíc dokupovaly několik kalhotek. Vytvořily si tak postupně hezkou zásobu kalhotek, aby už během menstruace nemusely používat nic jiného. Jiným ženám ale vyhovuje kombinování různých pomůcek (například menstruační kalíšek a kalhotky jako pojistka) a to je naprosto v pořádku, každý preferuje něco jiného.

Kde koupit kvalitní menstruační kalhotky?

Na trhu je mnoho značek různé ceny a kvality. My bychom vám rádi doporučili jednu novější a možná zatím méně rozšířenou značku. Tou je Ecomodi. Jedná se o českou rodinnou firmu, která nabízí překvapivě kvalitní produkty a navíc za dobrou cenu. Koupit je můžete v e-shopu ecomodi.cz. Pokud máte nějaké otázky, telefonicky nebo emailem vám poradí příjemná obsluha. Není divu, že i v uživatelských recenzích ve srovnávačích mají skoro samé dobré ohlasy.

Náhledové foto: Ecomodi.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.