Sexuální život seniorů: užívat si lze i v pokročilém věku

Senioři sex

Mezi lidmi panují ohledně sexuálního života seniorů určité dezinformace. Někteří se domnívají, že senioři sex nemají, a to nejenom ze zdravotních důvodů (nestačí na to jejich fyzička), ale prostě proto, že o něj nemají zájem. Existuje dokonce i taková skupina lidí, která se domnívá, že sex v seniorském věku je dokonce nebezpečný. Naštěstí to není pravda. I když k určitým limitům skutečně dochází, sex v seniorském věku rozhodně není ničím zakázaným nebo nebezpečným.

Prospěšné účinky sexu

Sex lze vnímat nejenom jako zdroj potěšení a zábavy, ale také jako určitý způsob pohybu. A pohyb je přece důležitý v každém věku – zpevňuje svalstvo celého těla. Také ostatní prospěšné účinky, které díky sexu získáváme, nejsou omezeny věkem. O čem mluvíme? Sex přispívá k psychické pohodě, protože se po něm vyplavují endorfiny. Tyto hormony nejenom bojují proti stresu, ale působí také proti únavě, a dokonce proti bolestem (například těm artritickým či revmatickým). Díky pohybu dochází ke zlepšení činnosti oběhového systému, funkce imunitního systému.

Senioři

Foto: Pixabay

Co nejdelší sexuální život

Pravdou ale je, že jak člověk stárne, některé věci mu jdou méně. Obvykle dochází k poklesu fyzické aktivity, což se projevuje také v sexuálním životě. Pokles sexuální výkonnosti je problémem mužů i žen. Nejedná se ale o nepřekonatelný problém. Pokud si chcete sexu užívat co nejdéle, klidně i v seniorském věku, je vhodné o sebe začít pečovat s předstihem. Pravidelné preventivní prohlídky nejen u praktického lékaře, ale také u specialistů (urolog, gynekolog, ale také kardiolog), mohou pomoci udržet si zdraví.

Problémy po přechodu

Po přechodu (u mužů jde o andropauzu, u žen o menopauzu) může docházet k některým problémům. U žen velmi často dochází k suchosti vagíny, takže při sexuálním styku bude zapotřebí používat lubrikanty. Muži zase mohou mít problémy s potencí. V tomto případě je vhodná konzultace s odborníkem, který pomůže vybrat vhodnou léčbu. Zejména v seniorském věku se nedoporučuje naordinovat si některý z těchto léků na vlastní pěst – hrozí totiž kontraindikace s ostatními léky, které osoba bere.

Pravidelná péče

Důležité je správně se stravovat – senioři by se měli vyhnout potravě, která je plná cholesterolu. Alkohol, káva a cigarety jsou nežádoucí. Pro dosažení do nejuspokojivějšího sexuálního života je dobré sex provádět pravidelně. Rozhodně pomůže také fyzická aktivita a věnování se nějakému sportu. Minimálně jde o procházky, vyloučen není ale ani běh nebo jízda na kole, popřípadě cvičení v bazénu, které bude šetřit vaše klouby.

Zdroj: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/zycie-seksualne-seniorow-jak-cieszyc-sie-seksem-pomimo-uplywu-lat/

Foto: Pixabay