Ranní procházka má pozitivní účinek na lidský organismus. Budete mít více energie i lepší náladu

Možná, že patříte k lidem, kteří ráno vstanou, a aniž by se nasnídali, odeberou se do svého zaměstnání, kde v poloze sedícího střelce stráví svých osm a půl hodiny pracovní doby (někdy i více). Zdravý pohyb během dne pro ně představuje většinou jen těch pár kroků do kuchyňky, kde si uvaří černou kávu, a jdou zpět do kanceláře. Víte, že ranní procházka vás nabije energií a přispěje k lepší fyzické kondici? Na co dalšího má chůze hned po ránu vliv?

Začněte s pohybem hned po probuzení

Málokomu se chce začít cvičit hned ráno po probuzení. Existuje ale několik důvodů pro to, abyste začali den aspoň dvacetiminutovou procházkou. To není zase tak mnoho, ovšem zdravotní přínos to má poměrně velký. Minimálně vám to zvýší energii a zažijete příliv vitality. Chůze na čerstvém vzduchu vás prostě „nakopne“. Kromě toho má vliv na snížení stresu a úzkosti, zlepšení nálady a zvýšení sebevědomí. Po takové chůzi se pravděpodobně budete cítit méně unavení a celkově budete dobře naladěni.

Snížení rizika vzniku zdravotních neduhů

Podle některých studií může půlhodinová chůze denně snížit riziko vzniku srdečního onemocnění, a to až o 19 procent. Diabetikům pomáhá regulovat hladinu krevního cukru. Chůze je natolik zdravý pohyb, že prodlužuje i délku života. Což je celkem pochopitelné, když působí jako prevence nemocí a zároveň posiluje svaly v celém těle. A to ani není třeba chodit rychle jako profesionální závodníci. Stačí, když vyvinete mírné až svižné tempo. Občas není špatné chodit do schodů či do kopce.

Procházka brzy ráno. Foto: Pixabay

Lepší psychika po celý den

Ranní procházka pomáhá zlepšit duševní svěžest a schopnost se soustředit. Je tedy jasné, že vám to i v práci půjde lehčeji. Vaše mysl bude kreativní a plná nápadů. Pokud pracujete jako účetní, tak to asi moc nevyužijete, pokud nebudete malovat číslům křidýlka. Ale při práci třeba v reklamní agentuře jako markeťák to může být výhodou.

Kvalitnější spánek

Je zajímavé, že ti, co ráno cvičili, respektive se věnovali chůzi, pak večer rychleji a lépe usínali. Je také pravděpodobné, že po ranní procházce budete mít více chuti na nějaké zdravé jídlo než na pečený bůček se šesti knedlíky. Není proto vůbec špatné si z ranní procházky udělat příjemnou rutinu, kterou budete začínat svůj den. A úplně nejlepší je u toho venčit psa. To totiž máte jistotu, že vyrazíte na čerstvý vzduch každé ráno, protože to pes prostě potřebuje. Pro vás to může být dobrou motivací, jak u zdravého pohybu vytrvat.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/morning-walking-benefits#long-term-health; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19306107/

Venčení psa. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.