Sedavé zaměstnání: Jaká jsou jeho největší rizika?

Pracujete v kanceláři, za pokladnou nebo někde jinde, kde v podstatě největší porci času strávíte vsedě? Pak byste měli vědět, že pohodlí, jež při sezení máte, je bohužel často vykoupeno nepříjemnými důsledky. Jestliže člověk není jinak dostatečně aktivní, nezná ty správné cviky a nedokáže situaci přizpůsobit i své stravovací návyky, mohou nastat velké zdravotní obtíže. Jaké? Na ty nejznámější se v následujících řádcích zaměříme mnohem podrobněji.

Vysoký krevní tak nebolí…

Začít bychom měli vysokým krevním tlakem. Tichý zabiják, jak se hypertenze mnohdy označuje, je typický především tím, že nebolí. Postupně je ale nadměrně namáháno srdce a i další orgány. Krevní tlak je zapotřebí pravidelně měřit doma a samozřejmě musí být také monitorován lékařem v rámci preventivních prohlídek. V případě nezbytnosti jsou naordinovány příslušně medikamenty. Krevní tlak lze snížit i přirozeně změnou životního stylu.

Obezita

Pravděpodobně nejrozšířenější civilizační choroba představuje velkou hrozbu. Sedavé zaměstnání vám bohužel v ničem nepřidá. Energie přijímaná z potravin se často nestíhá spalovat a kilogramy navíc jsou rázem na světě. Vyvážíte-li dobu v zaměstnání pohybem a zdravou stravou, neměl by to být problém.

Záda prostě trpí

Sezení je pro člověka jednou z nejméně přirozených pozic! Pokud máte navíc nevhodnou židli, dříve nebo později vás budou hodně bolet záda, a to v některé inkriminovaných oblastí. Hodně často se jedná hlavně o bederní páteř, případně páteř krční. Optimální je pořízení křesel či židlí podporujících aktivní sezení a samozřejmě také občasné protažení a odsednutí si z dané pozice.

Hemoroidy

Se zdlouhavým sezením souvisí i vznik hemeroidů. Ty máme v podstatě všichni, nicméně v souvislosti s nesprávným  životním stylem a dlouhým sezením může dojít k vypuknutí stejnojmenné nemoci. Ta je spojené s krví ve stolici a velmi bolestivými pocity. Ostatně více si o hemeroidech můžete přečíst na webu http://hemeroidy-hemoroidy.cz.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *