lake-3698067_640

Rozdíl mezi depresí a smutkem. Jedno odezní časem samo, tomu druhému musíte pomoci

Hodně lidí nemá jasno v tom, jestli trpí smutkem, nebo depresí. A jedno zaměňují za druhé. Kolikrát slyšíte někoho říkat, že má depku. Přitom je možná jen smutný z toho, že opět přibral další kilogram. Jak to tedy se smutkem a depresí vlastně je?

Co je to smutek

Člověk reaguje na složité životní situace různě. Nejčastěji ovšem smutkem. Jsme smutní ze ztráty svého bližního, zaměstnání nebo z rozchodu s partnerem. Je přirozené se cítit smutně a je také důležité smutek odžít a nesnažit se ho za každou cenu „rozchodit“. Smutku by se měl člověk otevřít a ventilovat ho – třeba pláčem. Někdy ovšem smutek přechází i ve zlobu a agresi vůči druhým.

Profesor MUDr. Jiří Horáček, PH.D. říká, že smutek se obvykle objeví tehdy, když pro nás nastává nějaká špatně řešitelná situace. Jedná se o tlumivou emoci, která má za cíl šetřit naše kapacity a nabízí psychologický útlum. Zároveň poskytuje prostor pro to, aby si člověk uvědomil, co podnikne dál. Platí, že když smutek odezní, můžeme opět fungovat tak jako před ním.

Foto: Pixabay.com

Jak poznáme depresi

Na rozdíl od smutku deprese nemusí být reakcí na těžkou životní situaci, která ale někdy může být spouštěčem. Člověk by měl být šťastný, protože se mu nic zlého neděje, ale místo toho propadá patologickému smutku, jemuž říkáme deprese. Jedná se o hluboký smutek, jenž ovlivňuje nejen mysl, ale také tělo. Typickými projevy jsou problémy s koncentrací a spánkem, neschopnost udělat jakékoliv rozhodnutí, nechutenství nebo naopak přibývání na hmotnosti, svíravé pocity viny, ztráta sebevědomí, myšlenky na sebevraždu.

Depresí postiženému jedinci nestačí říkat, aby se vzchopil, že to bude dobré. On na to totiž nemá sílu a vůli to udělat, přestože to vypadá tak jednoduše to provést. Zde je na místě odborná léčba, kterou poskytuje psychiatr. Ten jediný může předepisovat léky na rozdíl od psychologa, jenž poskytuje pouze psychoterapii.

Zdroj dat: Deprese.com

Náhledové foto: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *