Zuby

Nit na zuby: jak ji správně vybrat a používat

To, jakou nit si vybrat, bude velmi individuální záležitost. Na trhu je mnoho variant. Standardní nylonová nit bude fungovat pro většinu lidí a bude-li používána denně, bude stejně účinná jako kterákoli jiná nit. Můžeme si koupit voskovanou dentální nit, která bude snáze proklouzávat mezi zuby. K dispozici je také nit s fluoridem. Zajistí nasycení zubů tímto mikroelementem na místech, kam se pasta nedostane – v mezizubních prostorách.

Výběr zubní nitě

Lidé, kteří mají velmi zuby těsně vedle sebe, by měli používat takové nitě, které jsou mnohem tenčí, takže se vejdou do každé mezery mezi zuby a poskytují velké pohodlí při čištění zubů. Dalším typem jsou párátka s nití. Jsou ideální pro lidi, kteří mají manuální potíže s čištěním mezizubních prostor. Není nutné navlékat nit na prsty, pouze pomocí speciálního párátka se závitem můžete vyčistit mezery mezi zuby. Dalším způsobem, který se snáze používá, je mezizubní kartáček. Jsou vhodné pro větší mezery zubů.

Zuby

Zuby: Foto Pixabay.com

Nitě na zuby – jak často je používat?

Alespoň jednou za den byste nit měli používat. Nejlépe po jídle, například po večeři. Otázka, zda si zuby umýt před nebo po čištění zubů, je individuální. Nejdůležitější věcí je nevynechat tento postup při každodenní ústní hygieně. Správné používání zubní nitě by mělo začít odlomením 50 cm nitě a propletením kolem prstů. Potom držíme nit pomocí palců, zatímco si čistíme zuby nahoře v čelisti, a ukazováčky čistíme zuby dole – ve spodní čelisti. Zatlačte nit mezi zuby a srovnejte ji do tvaru písmene U. Nití nepohybujeme směrem k čelisti, abychom zbytky jídla nevtlačili do dásní.

Zubní sprcha místo nitě

Zubní sprcha se používá k čištění mezizubních prostor. Funguje to vypláchnutím zubů tlakovou vodou, která vypláchne zbytky jídla mezi zuby. Zubní zavlažovač se doporučuje zejména lidem, kteří mají potíže s používáním zubní nitě, nebo osobám s ortodontickými aparáty a protetickými náhradami, jako jsou porcelánové můstky nebo implantáty. Na rozdíl od nitě dokáže tlaková voda vyčistit i ta nejtěžší místa v ústech. Další výhodou je snadné použití zubní sprchy, která urychlí každodenní ústní hygienu. Čištění zubů tímto zařízením je několikrát rychlejší než použití nitě. Zubní sprcha je však několikanásobně dražší.

Zuby: Náhledové foto Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *